Kozmik Radyo & Haber

Ayhan Barut’tan et alım fiyatlarına büyük tepki

Ayhan Barut’tan et alım fiyatlarına büyük tepki
240 views
02 Eylül 2021 - 13:24

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin karkas etin maliyetini 45 lira olarak açıkladığını ancak bakanlığa bağlı Et ve Süt Kurumu’nun 40 ile 42 liraya besiciden alım yaptığını söyledi. Normalde karkas et üretim maliyetinin 50 lirayı aştığını aktaran Ayhan Barut, “Eksik olsa da madem 45 lira olarak maliyet hesabı yaptınız, o halde neden bakanlığın kurumu besiciden 40 ile 42 liraya alım yapıyor? Böyle yaman bir çelişki olabilir mi?” dedi.

“BAKAN SÖZÜNÜ TUTSUN”

Türkiye’de bu yıl kuraklıktan kaynaklı ve hammaddeye erişimin zorlaşması nedeniyle yem fiyatlarının neredeyse yüzde 100’e yakın oranda arttığına dikkat çeken Ayhan Barut, buna karşılık et ve süt fiyatlarının aynı oranda yükselmediğini, büyük zarar eden besicilerin üretimden vazgeçtiğini aktardı. Yem/süt paritesinin üreticinin aleyhine bozulduğunu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de 1 kilogram karkas et maliyetini 45 lira olarak açıkladığını aktaran Ayhan Barut, “Normal şartlarda üreticiye 1 kilogram karkas etin 50 maliyeti 50 lirayı aştı. Bunu görmezden gelsek bile madem bakan bey maliyeti 45 lira olarak açıklıyor, o halde bakanlığa bağlı Et ve Süt Kurumu neden 40-42 liradan alım yapması vicdanlara sığar mı? Yazıktır, günahtır, ayıptır. Bakanı sözünü tutmaya, üretmek için kazanması gereken besicilerin beklentisi doğrultusunda karkas et alım fiyatını 55 lira yapmaya çağırıyoruz” dedi.

BAKANA SESLENDİ

Samandan yeme, ottan tüm yem harçlarına fahiş oranda zam geldiğini ancak et ve süt fiyatlarının sürekli gerileme eğiliminde olduğunu vurgulayan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Besicilerimizin üretim maliyetlerindeki bu akıl almaz artışlar nedeniyle artık dayanacak gücü kalmadı. En büyük girdi kalemlerinden birisi olan yem fiyatları adeta uçtu gitti. Maliyet fırlarken karkas et kesim fiyatlarının artmaması, sütün para etmemesi besicilerimizi ve yetiştiricilerimizi çok mağdur ediyor. Binbir emek ve zorlukla yetiştirdiği hayvanlarını satıyorlar ama maliyeti bile kurtarmaya yetmiyor. Bu sürdürülemez bir durum ortaya çıkarıyor. Türkiye’nin hayvan varlığı hızla azalıyor. Üreticilerimiz hızla sektörün dışına çıkmak zorunda bırakılıyor. Bu vahim tabloyu kabul etmiyor, sorumlularını ve çözüm üretmeyenleri kınıyoruz. Yem-süt ve yem- et paritesine uygun bir fiyat ortamı mutlak suretle sağlanmalıdır. Tarım ve Orman Bakanını maliyetle ilgili yaptığı açıklamalara uymaya, besicileri zora sokan Et ve Süt Kurumunun fiyat politikasına son vermeye, besicilerin taleplerini dikkate almaya çağırıyoruz. Çözüm isteyen besicilerin sesine kulak verilmesini istiyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.