Kozmik Radyo & Haber

İLKSAN seçimlerinin ertelenmesine yönelik tepkiler büyüyor

İLKSAN seçimlerinin ertelenmesine yönelik tepkiler büyüyor
310 views
01 Nisan 2021 - 12:43

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce 3 Nisan 2021 Cumartesi günü yapılacağı ilan edilen İLKSAN seçimleri ertelendi.

Koronavirüs tedbirleri bahane edilerek alınan yeni kararın ardından Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer bir basın açıklaması yaparak “İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) temsilci seçimlerinde aday olan üyelerimizin ortaya koydukları ‘değişim iradesinin’ engellenmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin devam ettiği, tarihi önceden belirlenen etkinliklere izin verildiği bir zaman diliminde, İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi bahane edilerek İLKSAN seçimlerinin ertelenmesinin, üye iradesinin hiçe sayılması, seçim sandığının şaibeli bir şekilde üyenin önünden kaçırılması anlamına geldiğine dikkat çeken Başkan Sezer; Yetkisi ve görevi sona eren temsilcilerle genel kurul yapan, bu hukuksuz genel kurulca yeni bir yönetim seçen, bu yönetimin isteğiyle ana statüyü değiştiren İLKSAN yönetiminin ve buna göz yuman Bakanlığın, bütün bu hukuksuzlarla yetinmeyip bir de üyenin seçme ve seçilme hakkını gasp ettiğini söyledi.

Dayanak gösterilen İçişleri Bakanlığı genelgesinin, kamu kurum ve kuruluşlarının toplantı ve etkinlikleri hakkında tek bir cümle içermediğini ifade eden Mehmet Sezer açıklamalarını şöyle sürdürdü;” Üyelerine hesap verme korkusu içindeki İLKSAN, seçimden kaçmak için genelgeyi can simidi olarak kullanmaktadır.

Hiç kimsenin endişesi olmasın; İLKSAN’ı da, seçim sürecini de kötü yönetenler, bunun sonuçlarıyla eninde sonunda yüzleşecektir. Yargıya taşıdığımız ‘seçimden kaçıran ana statü değişiklikleri’ de hukuksuzdu.

Unutulmasın ki, sandık, üyenin önünden sonsuza kadar kaçırılamaz. Seçim sürecini yönetmekle mükellef olan Millî Eğitim Bakanlığı, üyelerin iradesinin yok sayılmasına fırsat vermemeli; salgın nedeniyle alınan tedbirler gerekçe gösterilerek tehir edilen İLKSAN temsilcilik seçimleri belirsizliğini gidermelidir.” Milli Eğitim Bakanlığı’na da seslenen Sezer; “Bakanlık, eğitim çalışanlarının haklarının ihlaline seyirci kalmamalı, Sandığın kötü yönetiminin üstünün örtülmesine izin vermemeli; seçim tarihini ivedilikle belirlemeli ve sürecin nasıl işletileceğini kamuoyuna açıklamalıdır” sözleriyle açıklamasını tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.