Kozmik Radyo & Haber

“On binlerce sağlıkçı atama bekliyor”

“On binlerce sağlıkçı atama bekliyor”
291 views
18 Mart 2021 - 10:47

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, sağlıkta atama bekleyen on binlerce gencin sesini yine Meclis gündemine taşıdı. Atamalara ilişkin Meclis’e soru önergesi sunan Barut, “Sağlıkta 39 branşta on binlerce gencimiz atama bekliyor, çare arıyor ama iktidar sorumlu değil gibi sadece seyrediyor. Ama izledikleri bir film değil gençlerin yok edilen hayalleri ve gelecek umududur” dedi.

“İKTİDAR SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ DUYMUYOR”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi sunan Ayhan Barut, kahraman sağlık ordusunun salgınla mücadelede daha da güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Pandemi döneminde kahraman sağlık emekçilerinin büyük özveriyle çalıştığını, insan üstü gayretle halk sağlığı için mücadele ettiğini aktaran Ayhan Barut, “Sağlık emekçilerimizin halk sağlığı için verdiği mücadeleye rağmen yalnız ve sahipsiz bırakılması kabul edilemez. Onların fedakarca verdiği bu mücadele bile takdire şayandır. İktidar ise kahraman sağlık emekçilerinin ekonomik ve özlük haklarını vermiyor, çalışma koşullarını iyileştirmiyor, seslerini hiç duymuyor” diye konuştu.

ORTAÖĞRETİM MEZUNU HEMŞİRELERE DİKKAT ÇEKTİ

Sağlıkta 39 branşta on binlerce gencin bir umutla atama beklediğini dile getiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Bu kadar çok sayıda gencimiz atama bekliyor, çare arıyor ama iktidar sorumlu değil gibi sadece seyrediyor. Ama izledikleri bir film değil gençlerin yok edilen hayalleri ve gelecek umududur. Atama bekleyen bu gruplardan birisi de son mezunlarını 2017 yılında veren sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunlarıdır. Atama bekleyen bu genç kardeşlerimizin sayısı  2016 yılında 75 binlerde iken 2021 yılında yaklaşık 60 bin civarındadır. 2017 yılından sonra sağlık meslek liseleri hemşirelik bölümleri kapatılarak, hemşire yardımcılığına dönüştürülmüştür. 2012-2020 yılında atanan Ortaöğretim hemşire sayısı 15.748 kişidir. 8 yıl içinde yapılan kadro yerleştirmeleri ise mezun sayısının sadece yüzde 20’sini karşılamaktadır. Görünen bu acı tablo, iktidara sorumluluğunu hatırlatmaya yetmelidir. Hükümeti atama bekleyen sağlıkçılarımızın sesini duymaya, çare üretmeye çağırıyoruz.”

“TELAFİ ATAMASI YAPILACAK MI?”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle verdiği önergede şu sorular yer aldı:
“1) Yapacağınız atamalarda ortaöğretim mezunlarının mağduriyetini gidermek herhangi bir adım atacak mısınız?
2) Sağlık Bakanlığının yaptığı 2020/14 son atamada Ortaöğretim KPSS sonuçları beklenmeyerek hemşireler eski puanları ile kadrolara yerleştirilmiş 2020 KPSS’ye giren hemşireler mağdur edilmiştir. Bu mağduriyetin giderilmesi için telafi bir atama olacak mı?
3) Üniversite hastanelerinde ortaöğretim mezunu hemşirelerin teknik ve teorik becerileri görmezden gelinerek alımlar yok denecek kadar aza düşürülmüştür. Üniversite hastanelerinde ortaöğretim hemşire sayıları artırılacak mıdır? Bu konu ile ilgili bir çalışma yapacak mısınız?
4) MEB’in okullara sağlık personeli alımında ortaöğretim hemşirelere yönelik alımlar arttırılacak mıdır?
6) Özel sektörde ortaöğretim mezunu hemşireler asgari ücret ile çalıştırılmakta, bu durum sağlıkçılar arasında ücret eşitsizliğine sebep olmaktadır.  Bu mağduriyetin giderilmesi için çalışmanız var mıdır?
7) Yeni açılan şehir hastanelerinde sağlık personeli alımında ortaöğretim mezunu hemşirenin alınmadığı görülmektedir. Bununla ilgili bir çalışmanız olacak mı?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.