Kozmik Radyo & Haber

“Hükümet, gözünü ikinci el araç pazarına dikti”

“Hükümet, gözünü ikinci el araç pazarına dikti”
331 views
03 Mart 2021 - 12:35

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, hükümetin yama tutmayan bütçe için yeni kaynak arayışına girdiğine dikkat çekti. Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada hükümetin bu kez de gözünü geçen yıl 6 milyon satışın yapıldığı ikinci el araç pazarına diktiğini kaydetti.
“İKİNCİ ELDE YENİ SORUN”
Meclise getirilmesi beklenen yasa taslağına göre ikinci el araç satışından binde 5 oranında vergi alınacak olmasının zaten daralmış piyasada ciddi bir mağduriyet yaratacağına işaret eden Dr. Şevkin, ayrıca ehliyetini yenilemek isteyen vatantaştan 15 lira alınmasına karşılık, sürücü belgesini 5 yılda bir güncellemek isteyen ağır vasıta araç sürücülerinden ise 270 lira alınmasına da tepki gösterdi.
“HANGİ AKLIN ÜRÜNÜ”
“Araç fiyatlarının yükseldiği, sıfır araç temininde yaşanan sıkıntı ve maliyetlerin artışının ardından neredeyse 10 yılda bir aracını değiştirmek isteyen vatandaşa yeni vergi bindirilmesi kabul edilemez” diyen CHP’li Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“Ayrıca ehliyetini yenilemek isteyen vatandaştan 15 lira alınmasına karşılık ehliyetini 5 yılda bir güncellemek isteyen ağır vasıta ehliyet sahibi insanlarımızdan 270 lira alınması da hangi aklın ürünüdür. Hükümet, büyüyen bütçe açığına vatandaşın sırtına yeni vergiler bindirerek çözüm bulma alışkanlığından vazgeçmek, iğneden ipliğe vergi yükü altında ezilen, pandemi sürecinde kepenk kapatan, açlığa mahkum edilen esnaf ve vatandaşımızın üzerinden elini çekmek zorundadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.