Kozmik Radyo & Haber

72 YILLIK TAPU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

72 YILLIK TAPU SORUNU ÇÖZÜLDÜ
286 views
03 Mart 2021 - 15:11

AK Parti Adana Milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunduğu kanun teklifi ile Adana’da 1949-1951 yılları arasında gerçekleşen sel felaketi nedeniyle Adana ve Mersin’deki 10 mahallede yaşanan arsa sorununu çözdü. AK Parti Adana Milletvekili Dijital Mecralar Komisyonu Üyesi Av.Mehmet Şükrü Erdinç, kanun teklifi ile maliye ve DSİ adına kayıtlı taşınmazların hak sahibi kullanıcılara rayiç bedeli üzerinden satılacağını belirterek, “Böylelikle 72 yıl önce ortaya çıkan arsa sorunu çözülmüş ve vatandaşlarımızın arsalarının tapularını almalarının önü açılmış olacaktır” dedi.

AK Parti Adana Milletvekili Av. Mehmet Şükrü Erdinç, TBMM’de yaptığı açıklamada Adana’da 72 yıl önce yaşanan sel felaketi nedeniyle arsa mağduriyeti yaşayan vatandaşlara müjde verdi. Milletvekili Erdinç, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundukları “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun Teklifi” ile büyük sel felaketinden etkilenen Adana ve Mersin illerimizdeki 10 mahallenin 72 yıllık tapu problemine çözüm getirdiklerini belirtti.

Adana’nın içinden geçen Seyhan Nehri’nde 1949-1951 yılları arasında gerçekleşen büyük sel ve taşkın nedeniyle Seyhan Ovası’nın sular altında kaldığını belirten Milletvekili Erdinç, Adana ili Seyhan ilçesi sınırları içerisindeki; Hadırlı, Yalmanlı, Karayusuflu, Salmanbeyli, Mürseloğlu ve Dervişler mahalleleri, Karataş ilçesi sınırları içerisindeki; Damlapınar mahallesi, Yüreğir ilçesi sınırları içerisindeki; Gümüşyazı ve Karaahmetli mahalleleri ile Mersin ili Tarsus ilçesi; Çöplü ve Kefeli mahallelerin sel felaketinden etkilendiğini belirtti. Meydana gelen bu afetin tekrarlanmaması için o dönemde Devlet Su İşleri tarafından Seyhan nehrinin iki yanına taşkınları önleyecek seddeler inşa edildiğini ifade eden Milletvekili Erdinç, inşaat nedeniyle seddeler arasında kalan Adana ve Mersin’e bağlı 11 köydeki vatandaşların seddelerin dışına taşınabilmesi için evlerinin DSİ marifetiyle kamulaştırılırken bu evlerin arsalarının kamulaştırılmadığına değinerek şu bilgileri verdi:

“Adana ve Mersin ili sınırları içerisinde yer alan 11 köyde yaşayan vatandaşlarımızın yeni evlerini seddelerin dışında yapabilmeleri için kendilerine o dönemde Valilik eliyle arazi tahsis edilmiştir. Tahsis edilen bu arazilerle ilgili 1960’lı yıllarda yapılan kadastro çalışmaları sırasında Seyhan ilçemize bağlı Hadırlı mahallesinde yaşayan vatandaşlarımızın, üzerine evlerini yaptığı araziler kendi adlarına tapuya tescil edilmiştir. Ancak Seyhan İlçemizdeki Mürseloğlu mahallesi ile Yüreğir İlçesindeki Gümüşyazı ve Karaahmetli mahallelerindeki taşınmazlar Maliye adına, diğer mahallelerdeki taşınmazlar ise DSİ adına tescil edilmiştir. Vatandaşların bu arsalarda kullanıcı olduğu bilgisi de tapulardaki beyanlar hanesine işlenmiştir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.