Kozmik Radyo & Haber

CHP ADANA İL ÖRGÜTÜ BÜLENT ECEVİT’İ ANDI

CHP ADANA İL ÖRGÜTÜ BÜLENT ECEVİT’İ ANDI
364 views
06 Kasım 2020 - 15:07

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü, CHP’nin 3. Genel Başkanı, “Karaoğlan” lakaplı Bülent Ecevit’i ölümünün 14.yılında adını taşıyan parkta andı.  Ecevit’in Cumhuriyetin yetiştirdiği büyük devlet adamlarından biri olduğunun altını çizen CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, “ ‘Ne ezen, ne ezilen; insanca, hakça bir düzen’ kurmak için ömrünü veren 3. Genel Başkanımız Bülent Ecevit’i saygıyla, rahmetle, özlemle anıyoruz” dedi.

KENDİ ADINI TAŞIYAN PARKTA ANILDI

Çukurova Belediyesi’nin yaptığı Bülent Ecevit Parkı’nda düzenlenen anma törenine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, il yöneticileri, ilçe başkanları ve yöneticileri, kadın ve gençlik kolları başkanları ve yöneticileri, partililer ve yurttaşlar katıldı.

ÖRNEK SİYASET İNSANI

Ecevit anısına saygı duruşunda bulunulduktan sonra CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Bülent Ecevit’in, Cumhuriyetin yarım asra yakın bir dönemine damgasını vuran örnek bir siyaset insanı olduğunun altını çizdi. Çelebi, “Siyasi literatüre kazandırdığı söylemler, benimsediği siyaset anlayışı, halkçı, anti emperyalist ve milliyetçi duruşuyla dağlara, taşlara adı yazılan Bülent Ecevit, Önderimiz Atatürk’ün emanetleri olan Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni layıkıyla, onurla taşımış, geliştirerek büyütmüştür” diye konuştu.

HALKÇI SİYASET ANLAYIŞI

Ecevit’in yaşamından kesitler aktaran Çelebi, Ecevit’in 1961-1965 yılları arasında Çalışma Bakanlığı görevi sırasında toplu sözleşme ve grev haklarının yasalaşması, sendikal özgürlüğün sağlanması ve sosyal güvenlik konularında önemli kararlara imza attığına işaret ederek, Ecevit’in bu dönemde yaptıklarının, halkçı siyaset anlayışını biçimlendirdiğini vurguladı.

KIBRIS’A BARIŞI GETİRDİ

1973’teki seçim kampanyası sırasında Kars’ın Susuz İlçesi’nde çiftçilik yapan Şahzade Şahin’in “Bizi bu dar günlerden kurtar Karaoğlan” sözünün gazetelere yansımasının ardından Ecevit’in “Karaoğlan” olarak anılmaya başlandığını anımsatan Çelebi, “Bülent Ecevit, 20 Temmuz 1974’te ‘Ayşe tatile çıksın’ parolasıyla Kıbrıs Türklerine yönelik zulmü sonlandıran Kıbrıs Barış Harekatının talimatını verip, Kıbrıs’ta barışı sağlamıştır. Ecevit başbakanlığındaki CHP-MSP hükümeti, harekat sonrası Türkiye’ye karşı uygulanan ambargolara karşı direnişiyle de siyasi tarihimize geçmiştir. Bu dönemde Haşhaş ekimi yasağı, yasa dışı kullanımı önleyici tedbirler alınarak kaldırıldı, Türkiye’nin Ege’deki hakları gündeme getirilmiştir. Bugün ise ne yazık ki Ege’deki haklarımıza yönelik saldırılar doruk noktasına ulaştığı gibi, Türkiye’ye ait olan adalar da işgal edilmiş durumda” şeklinde konuştu.

ÜÇ KEZ HAPSE MAHKUM EDİLDİ, HAKKINDA 130 DAVA AÇILDI

Ecevit’in, 12 Eylül 1980 faşist darbesinden ardından askeri yönetime kar­şı duruşu nedeniyle üç kez hapse mahkum edildiğini, siyasal hakları elinden alındığı dönemde siyasi çalışmalarını sürdürdüğü için hakkında yaklaşık 130 dava açıldığını belirten Çelebi, şunları söyledi:

“NE EZEN, NE EZİLEN, İNSANCA, HAKÇA BİR DÜZEN” KURMAK İÇİN MÜCADELE ETTİ

Ecevit, aynı zamanda gazeteci ve şairdi. Şiir ve siyaset üzerine kitaplar yazmış, siyaseti halk sevgisiyle yoğurup, halkçı bir siyaset anlayışını ülkemize kazandırmıştır. ‘Ne ezen, ne ezilen, insanca, hakça bir düzen” kurmak için mücadele eden, ‘toprak işleyenin, su kullananın’ diyerek üretimi ve kırsal kalkınmayı teşvik eden, Türkiye’deki sol kavramını yeniden inşa eden, yoksul kesimlerin sola yönelmesini sağlayan bir liderdi Bülent Ecevit. Cumhuriyetin kuruluş değerlerine bağlı, dürüstlüğü, mütevazılığı ve nezaketiyle örnek bir insan olan Bülent Ecevit, yaşamında çok sayıda başarıya imza atan, ilkelerinden asla taviz vermeyen, doğru yoldan şaşmayan, hep Türkiye ve halkı için çalışan örnek bir siyasetçiydi. Emperyalist devletlerin dayatmalarına halkından aldığı güçle meydan okuyarak Atatürk milliyetçiliğini Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na, Ege’nin serin sularına, Afyon’un haşhaş tarlalarına yazdıran, 3.Genel Başkanımız, Başbakanımız Bülent Ecevit’i aramızdan ayrılışının 14.yıldönümünde rahmetle, saygıyla, özlemle anıyoruz.”

Çelebi’nin konuşmasının ardından, katılımcılar Bülent Ecevit’in anıtına karanfil bıraktı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.