Kozmik Radyo & Haber

ATATÜRK’ÜN VASİYETİ HAZİNEYE AKTARILDI !!!

ATATÜRK’ÜN VASİYETİ HAZİNEYE AKTARILDI !!!
369 views
06 Kasım 2020 - 13:36

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, İş Bankası’nın temettü gelirlerinin Atatürk’ün  vasiyeti gereği Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na aktarılması gerektiğini Hükümete hatırlatmak için Meclis gündemine taşıdı.

Koncuk, “27 Nisan 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek verdiği soru önergesine, 2 Temmuz 2020 tarihinde gelen cevapta, temettü gelirlerin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na yönelik olduğunu, ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hesabına yönlendirildiğini doğrulamıştır” dedi.

Koncuk şu şekilde devam etti:

“Türkiye İş Bankası’ndan, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na vasiyet gereği aktarılan temettü gelirlerinin kurum ihtiyaçları dışında kullanılamayacağı açıktır. Söz konusu temettü gelirleri neden Hazineye aktarılmıştır? Maliye Bakanlığınca, kurum gelirlerinin tek hazine hesabına aktarılması için bir baskı oluştuğu aşikârdır. Hazineye aktarılan paraların nerede kullanıldığına dair Maliye Bakanlığınca bir açıklama yapılması gerekmektedir.

Hesapların 20 Mart tarihi itibariyle Hazine’ye aktarıldığını doğrulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Para alınıyor gibi algılanmamalı, gelen kaynaklar tek hesapta toplanıyor” dese de Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen son iki yılda TTK ve TDK’ya herhangi bir temettü dağıtımı yapılmadığı, Anayasa’ya karşı bir suç işlendiği alenidir. Bu yanlıştan biran önce geri dönülmesi ve paraların iade edilmesi gerekiyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.