Kozmik Radyo & Haber

ADANA’DA KÖK HÜCREBAĞIŞ SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

ADANA’DA KÖK HÜCREBAĞIŞ SEFERBERLİĞİ BAŞLADI
444 views
23 Haziran 2020 - 12:36

Kızılay Adana Şubesi öncülüğünde Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Organize Sanayi Bölgesi iş birliğinde, “Kök Hücre Bağış Seferberliği” başladı.

Kızılay Adana Şubesi, kök hücre bağışı konusunda toplumsal duyarlılığı artırmak adına Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Organize Sanayi Bölgesi iş birliğiyle, sanayide çalışan her sağlıklı bireye kök hücre bağışında bulunma çağrısı yaptı.

Kıvanç Tekstil’de başlatılan kampanyanın açılış konuşmasını yapan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “Adana’daki oda/borsa başkanları ile birlikte, Kızılay öncülüğünde Türkiye’de ilk defa kök hücre taramasını toplu olarak bugün burada başlatıyoruz. Biz Adana’da bütün işletmelerimizde çalışan arkadaşlarımızın el birliği, gönül birliği ile kök hücre taraması yaptırıp ihtiyaç sahibi hastalarımıza şifa bulması için yardımcı ve destek olmaya gayret gösteriyoruz. Şimdiden Cenabı Allah hayırlı şifalar versin hastalarımıza. Bu kampanyamızın hayırlı uğurlu olmasını diyorum.” dedi.

Kampanyaya destek veren herkese teşekkür eden Kıvanç sözlerini şöyle sürdürdü: “Kan ve kök hücre vermek oldukça önemli. Belki verdiğimiz kanla bir insanın hayatı kurtulacaktır. Verilen kök hücre örnekleri de şifa bekleyen birçok insanın hayata dönmesini sağlayacaktır. Kan vererek hiç tanımadığınız birine yardım etmek onurlu bir davranıştır. Ayrıca kan vermek hem kişinin hem de toplumun sağlığı açısından önemlidir.”

Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı ise, Adana’da yardım ve iyilik denince oda ve borsaların, sanayicilerin ve iş adamlarının ön plana çıktığını dile getirdi. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen toplu bir organizasyona imza attıklarında duyduğu mutluluğu ifade eden Saygılı şunları kaydetti:

‘’Adana olarak bir ilk gerçekleştirdik bugün. Adana’nın sanayisinin ve ticaretinin nabzını tutan Adana Ticaret Odası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, Adana Sanayi Odası ve Adana Ticaret Borası bugün burada toplum sağlığı için bir araya geldi ve binlerce insana umut kapısı, sağlık kapısı araladı. Böylesine anlamlı bir örgütlenmenin içerisinde bulunmak bizleri çok memnun etti. Adana’nın iş dünyasının önde gelenleri kentin ekonomisine verdikleri desteğin yanı sıra bugün hayata da destek verdi.’’

ADANA TÜRKÖK KAMPANYASINDA ÖNCÜ

Lösemi, lenfoma, kemik iliği yetmezliği ve kalıtsal metabolik hastalıkları olanların kemik iliği nakliyle şifa bulduklarının altını çizen Saygılı, Türkiye çapında 700 bine yakın verinin bulunduğunu fakat sadece 2 bin eşleşmenin sağlandığını dile getirdi. Saygılı Daha fazla eşleşmeler olması, daha çok insana şifa kapılarının açılması adına TÜRKÖK kampanyasına destek verilmesinin önemine vurgu yaparak, ‘’TÜRKÖK projesi ile Adana her zaman olduğu gibi öncü illerden bir tanesi olacak. Bugün Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi iş birliğinde TÜRKÖK projesi başlatıyoruz. Buradaki temel amacımız, Adana’daki firmaları tek tek gezerek, kök hücre numunesini almak ve eşleşme havuz sayısını artırarak daha çok umut, daha çok şifa sağlamak olacak. Tüm iş adamlarımızı ve tüm Adana halkını Kızılay’a ve TÜRKÖK kampanyasına destek vermeye davet ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Kampanyanın açılış konuşmalarının ardından Kızılay’ın gezici ekibi, önce kan vermek isteyen çalışanların gerekli tetkiklerini yaptı. Uygun bulunan gönüllü vericiler, doktor kontrolünden sonra kan ve kök hücre bağışında bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.