Kozmik Radyo & Haber

Seyhan belediyesinden atık kutusu hizmeti

Seyhan belediyesinden atık kutusu hizmeti
479 views
10 Nisan 2020 - 12:31

SEYHAN Belediyesi koronavirüs salgınıyla birlikte kullanımı artan eldiven ve maske gibi tıbbı atıkların halk sağlığına zarar vermeden atılması için ilçe geneline özel atık kutuları yerleştirdi.
Seyhan Belediyesi, kamusal açık ve kapalı alanlarda temizlik ve dezenfektasyon çalışmalarını aralıksız sürdürürken halk sağlığının korunmasına yönelik önlemlerini artırarak devam ettiriyor. Seyhan Belediyesi acil durum ekibince halkın virüsten etkilenmesini önleme faaliyetleri çerçevesinde tıbbi atık olarak değerlendirilen ve salgın nedeniyle kullanımı artan maske ve eldivenlerin atılması-toplanması için özel atık kutuları halkın yoğun olduğu alanlara yerleştirildi.
‘MASKE VE ELDİVENLER ÇÖP DEĞİL, TIBBİ ATIKTIR’
Seyhan Belediyesi Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık personeli, salgınla birlikte maske ve eldiven kullanımının arttığına dikkati çekti. Maske ve eldivenlerin çöp değil, tıbbi atık kategorisinde olduğunu aktaran sağlıkçılar ”Bizleri korusa da maske ve eldivenlere virüs bulaşmış olabilir. Bu kişisel koruma ekipmanlarını çöpe attığımızda virüsün belli bir süre canlı kaldığı gerçeğini göz önüne alarak özellikle atık toplayıcılar veya sokak hayvanlarının dağıtmasıyla başka bireylere bulaşma riski yüksek. Bu nedenle maske ve eldivenler gibi kişisel koruma ekipmanlarını çöpe değil, ayrıştırılmış özel atık kutularına atmak toplum sağlığı için önem arz ediyor” diye konuştu.
Maske ve eldiven gibi kişisel koruma ekipmanlarının çıkarılması sırasında da dikkatli olunmasını isteyen Seyhan Belediyesi Sağlık Müdürlüğünde görevli sağlık personeli, “Kullandığımız maske ve eldivenleri gelişigüzel atarak kendimize hijyen sağlarken, başkasını riske atmamalıyız” uyarısında bulundu.
Seyhan Belediyesi ekipleri, tıbbı atık olarak görülen maske ve eldivenler için hazırlattığı özel atık kutuları, hastane çıkışlarına, bankamatiklerin çevresine ve halkın yoğun olarak bulunduğu, otobüs durakları ile yol üzerlerine yerleştirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.