Kozmik Radyo & Haber

SEYHAN SOROPTİMİST GENÇ KIZLARIMIZIN YAŞAMINA DOKUNDU

SEYHAN SOROPTİMİST GENÇ KIZLARIMIZIN YAŞAMINA DOKUNDU
17 views
14 Mart 2024 - 13:28

Seyhan Soroptimist Kulübü, yaygın bir metabolik hastalık olan, PKOS (Polikistik Over Sendromu) hakkında farkındalık oluşturmak için başlattığı PKOS’la YAŞAM projesi kapsamında liselerde genç kızlara verdiği farkındalık seminerlerinin 3.sünü Altıneller Okulları’nda düzenledi.

SEYHAN SOROPTİMİST FARKINDALIĞI

Seyhan Soroptimist Kulübü Başkanı Ebru Bacaksızlar açıklamasında; “Kadınlarımızın ve kız çocuklarımızın bireysel ve kolektif potansiyellerine ulaşmasını sağlayacak, özlemlerini gerçekleştirecek ve dünya çapında güçlü, barışçıl topluluklar yaratmada eşit bir sese sahip olacakları fırsatları yaratmak için, Seyhan Soroptimist Kulübü olarak farkındalığımızı ortaya koyan seminerlerimize devam ediyoruz. Bu doğrultuda Polikistik over sendromu (PKOS)’un üreme çağındaki kadınların tahmini olarak yüzde 10’ununu etkiliyor. Dünya çapında etkilenen kadınların ise yüzde 70’e kadarı teşhis edilememektedir, PKOS, adet düzensizliklerinin en yaygın nedeni ve kadın infertiliteliğinin (kısırlığın) önemli nedenlerinden birisidir. Genellikle ergenlik döneminde başlar ancak belirtiler zamanla dalgalanabilir.” İfade etti.

SEYHAN SOROPTİMİST GENÇ KIZLARIMIZIN YAŞAMINA DOKUNDU

Başkan Ebru Bacaksızlar açıklamalarına devamla; “Etkinliklerimize de seminer hedefimiz olan bu hastalık hakkında genç kızlarımızı ve kadınlarımızı bilinçlendirerek, farkındalık yaratmak için bu projeyi başlattık.  Bugüne kadar 3 okulda toplam 600’e yakın kız öğrenciye ulaştık.  PKOS kronik bir durumdur ve tedavi edilemez. Ancak bazı semptomlar yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve doğurganlık tedavileri yoluyla iyileştirilebilir.  Kendi üyeleri olan kadın doğum uzmanı ve diyetisyenlerimizle birlikte hedefimiz başka liselerde ve üniversitelerde de bu seminerleri sürdürerek genç kızlarımıza ulaşmak kararındayız.” Açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 200 kız öğrencinin katıldığı seminerde Seyhan Soroptimist Kulübü üyesi olan kadın doğum uzmanı Doç. Dr. Songül Alemdaroğlu ve Diyetisyen Buket Çürük sendromla ilgili sunumlar yaptılar ve ardından genç kızların sorularını cevapladılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.