Kozmik Radyo & Haber

İşçinin razı olmadığı rakama imza atmayız

İşçinin razı olmadığı rakama imza atmayız
77 views
17 Nisan 2023 - 9:54

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, 2023 yılı Kamu Toplu İş Sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini bu çerçevede hükümetin ilk 6 ay için yüzde 30 zam,  taban aylık teklifinin ise, 11 bin 500 olduğu belirterek “Ancak yaşadığımız günümüz şartlarında bu teklif taleplerimizi karşılamaktadır. İşçinin razı olmadığı rakama imza atma söz konusu olamaz. Bizim teklifimiz yüzde 45 zam ve 15 bin lira taban ücrettir” dedi.

Türk-İş’e bağlı Sendika Şube Başkanlarının katılımı ile her ay gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu toplantısı Edip Gülnar Başkanlığında Türk-İş 4. Bölge Temsilciliğinde yapıldı. Genel ve yerel konuların ele alındığı görüşmede Başkanlar adına kısa bir açıklama yapan Edip Gülnar, yaklaşık 700 bin kamu çalışanını yakından ilgilendiren Toplu İş Sözleşme görüşlerinin devam ettiğini söyledi.  Kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıdığına dikkat çeken Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “Hükümetin sunduğu teklif ortada yüzde 30 zam ve taban aylık teklifi 11 bin 500 TL. Yaşadığımız şu zamanda ülkemizin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik şartları göz önüne aldığımızda bu rakamı ve zam oranını kabul etmemiz mümkün değil. Yeni teklifler bekliyoruz” diye konuştu.

DİĞER SÖZLEŞMELERİ DE YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.
Kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

1 MAYIS KUTLAMALARININ MERKEZİ ADANA’DA OLACAK

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, Türk-İş Konfederasyonu aldığı karar doğrultusunda bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının merkezinin Adana olacağını söyledi. Türk-İş  Konfederasyon Yönetim Kurulunun aldığı karar doğrultusunda tertip komitesinin “Edip Gülnar (Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi) Mehmet Halit Işık (Demiryol-İş) Halil Çekin (TÜMTİS) Mustafa Oğuz (TEZKOOP-İŞ) Erdal Akalın (Harb-İş) Salim Büyükkaya (TGS) ve Rasim Mart (Koop-İş) oluştuğunu ifade eden Gülnar, “Her yıl olduğu gibi bu yılda, emeğin en yüce değer olduğunu alanlarda haykıracağız. Tertip komitesi olarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü işçi kardeşlerimizle birlikte coşkuyla kutlamak için hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Türk-İş’e yakışan bir kutlama için tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz” diye konuştu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.