Kozmik Radyo & Haber

GEÇER: ACİL BİR MASTIR PLANI YAPILMALI

GEÇER: ACİL BİR MASTIR PLANI YAPILMALI
89 views
04 Nisan 2023 - 12:32

CHP Grup Başkanvekili ve Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Güngör Geçer meclisin ilk gününde söz alarak, gündemi değerlendirdi.  6 Şubatta depremin merkez üssü Kahramanmaraş ve beraberinde 11 ilin etkilendiği depremde, 50 bin insanı yitirdiğimizi, on binlerce uzvunu kaybetmiş ve yaralı insanların bulunduğunu, deprem sonrasında dayanıklı konutlar ve kentsel dönüşümün yaşamsal önem kazandığını, ivedilikle bu projelerin hayata geçmesini istedi.

CHP’li Meclis Üyesi Güngör geçer konuşmasında, acilen bir mastır planını hayata geçirmek, riskli yapıları stokunu eritmek gerektiğini, kentsel dönüşümü hızlandırmak ve arsa üretmek çalışmalar yapılması ve önemli bir sorun olan yapılaşma alanın, arsa fahiş fiyatlarının artması, bu fiyatlarla vatandaşların ihtiyacının karşılanamayacağını kaydetti. Acilen orman vasfını yitirmiş alanların kentsel dönüşüme hazır hale getirilmesini istedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Güngör Geçer meclisin ilk gününde söz alarak kürsüde gündemi değerlendirdi.

CHP’li Meclis Üyesi Geçer; “ Arkadaşlar 6 Şubat’ta yaşadığımız felaketin sonucunda 50 binin üzerinde can kaybı ve on binlerce yaralının olmasına neden olan deprem sonrasında dayanıklı konutlar ve kentsel dönüşüm yaşamsal önem kazandı.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Bir kez daha deprem gerçeği ile yüz yüze geldik.

Türkiye, dünyanın en önemli deprem kuşaklarının üzerinde yer almaktadır. Nüfusumuzun %70’inden fazlası birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde yaşamlarını sürdürmektedir.

Bizler depreme uygun yaşam alanları inşa etmezsek geçmişte olduğu gibi gelecekte de depremlerde can ve mal kayıplarımızın yaşanması olasıdır.

Adana’da kontrolsüz ve hızlı büyüme sonucu kırsaldan kente doğru bir iç göç başlamış ve buna bağlı olarak depreme karşı dayanıksız yapılar ve kent oluşmasına neden olmuştur.

Yıkılan ve hasarlı binalara baktığımızda büyük bölümü 1999 yılı öncesi yapılan binalar olduğunu görüyoruz, ama deprem yönetmeliğinden sonra yapılan binalarında yıkıldığını görüyoruz.

Asıl dikkate almamız gereken bu binalardır. Yapı denetim ve mühendislik hizmeti alan bu binalar neden yıkıldı? Araştırmalar yapılıyor. Burada bir ihmal silsilesi olabilir. Bugün yaraları sarma birlik beraberlik zamanı. Tüm ülkede olduğu gibi Adana da ‘ da hızlı tedbirler almamız gerekiyor.

Bu konuda hükümet yerel yönetimler ve vatandaş ortak paydada buluşarak hareket etmeli. Siyaset üstü bir yaklaşımla vatandaşın can güvenliği ön planda tutularak hareket edilmeli. İmar planları ve kentsel dönüşüm planları uygulamaya konulmalı. Ev sahipleri de özveride bulunarak yıkılan evlerindeki özelliklerini birebir talep etmemelidir. Binanın özelliklerinden önce sağlamlığı ve depreme dayanıklılığı ön planda tutulmalıdır. “ diyerek, acilen mastır planlarını hayata geçirmek ve arsa üretmek için harekete geçmek gerektiğinin altını çizdi.

CHP’li Meclis Üyesi Geçer; “Dönüşümü hızlandırmak gerekiyor. Mastır planlarını yaparak öncelik sırasına göre riskli yapı stokunu eritmemiz gerekiyor. Arsa üretmemiz gerekiyor. Adana’da zaten önemli bir sorun olan yeni yapılaşma alanının olmaması deprem sonrasında arsa fiyatlarında fahiş oranda artmasına neden olmuştur. Var olan bu fiyatlarla vatandaşın barınma ihtiyacını karşılaması olası değil.

Tarım ve orman vasfını yitirmiş alanların kentsel dönüşüm rezerv alanı olarak planlanması ve arsa üretilmesinin sürece önemli katkı sağlayacağını özellikle ifade etmek istiyorum.

Bakanlıkların ve yerel yönetimlerin ortak çalışmalarıyla kentimize yeni yerleşim alanları kazandıracaklarını düşünüyorum. Ülke olarak birlik beraberlik ve dayanışma ruhuyla bu zor günlerin üstesinden geleceğimize inanıyorum.

Bu yıl Ramazan ayında dayanışma ve birliktelik daha fazla önem kazanmıştır. Afetlerde sevdiklerini kaybeden, maddi ve manevi zarara uğrayan vatandaşlarımızın yanında olmalıyız. Onlarla iftar soframızı, sevgimizi paylaşmalıyız.

Ramazan ayının ülkemizde huzuru kardeşliği ve güzellikleri getirmesini diliyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum” diye konuşmasını bitirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.