Kozmik Radyo & Haber

Sağlık Bakanlığı Kamu Eczacısına Ek Göstergeyi Hak Görmedi

Sağlık Bakanlığı Kamu Eczacısına Ek Göstergeyi Hak Görmedi
74 views
03 Nisan 2023 - 10:21

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM’ye getirilen düzenlemelerde “stratejik personel” olarak adlandırılan kamu eczacılarının kapsam dışı bırakılmasına tepki gösterdi. Sağlıkçılar arasında yapılan bu ayrımın iş barışını bozduğunu kaydeden Bulut, “‘Yerli Covid hapını ürettik’ diye tweet atan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu ilaçları üretecek kendi kadrosundaki kamu eczacılarına ek göstergeyi hak görmüyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Sosyal Güvenlik Kurumunun 5502 sayılı Kanun’unda 28’inci madde ek ödeme göstergelerinde eczacı, diş hekimi ve hekimlerin ek göstergesini yüzde 700 olarak belirlendiğini belirterek, görüşülen torba yasanın 15. Maddesinde kamu eczacılıarının kapsam dışı bırakılarak hekim ve diş hekimlerinin ek göstergesinin yüzde 855’e, uzman diş hekimi ve uzman hekimlerin de göstergesinin yüzde 1.010’a çıkarıldığını bildirdi.

İŞ BARIŞI BOZULUYOR

Sadece hekim ve diş hekimlerine yönelik düzenleme yapılmasının iş barışını bozduğunu kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

“Bu kürsüye 6 kez çıktım, her seferinde burada yaşananları dile getirdim çünkü sağlıkçılar arasında yaptığınız bu ayrım maalesef sağlık sistemini düzeltmek bir tarafa daha çok bozulmasına sebep oldu ve bu adaletsizlik her yere yayılmaya başladı. Eczacıları diğer branştaki hekim ve diş hekimleriyle mukayese ettiğinizde, örneğin, eğitimi konusunda, eğitimi eskiden dört yıldı, şimdi beş yıl ve yardımcı eczacılıkla bu altı yıla çıkıyor, uzman eczacılıkta ise beş yıla ilave üç yıl daha var. Diş hekiminden ve tabipten daha az eğitimi yok. Diğer meslek erbaplarıyla birlikte bakıldığında stratejik personel olma hüviyeti; örneğin, bir hastanede çalışıyorsa o eczanedeki ilaçların ihalesini alan ve orada imza atan kişi, eğer reçete kontrol ediyorsa milyon TL’lik reçetelerde sorumluluk alan kişi, eğer tıbbi malzeme işine bakıyorsa yine milyon dolarlık ihalelerde imza atan kişi.

UZMAN ECZACILARA EK GÖSTERGE HAK GÖRÜLMÜYOR

Pandemi döneminde, sizler 5 maskeyi vatandaşlara ulaştıramazken yine eczacılar dağıttı. Kamudaki eczacıların haklarını koruyan Türk Eczacıları Birliği, deprem döneminde deprem illerine en az 2 tane seyyar eczane açtı, tır eczane açtı. Siz onunla övünüyorsunuz ancak Türk Eczacıları Birliğinin kamu eczacılarına ilişkin taleplerini de görmezden geliyorsunuz. Türk Eczacıları Birliği, Sosyal Güvenlik Kurumuyla, Sağlık Bakanlığıyla, Çalışma Bakanlığıyla, Maliye Bakanlığıyla yaptığı görüşmelerde bu durumu aktardı. Aslında, kendi Bakanlığınızın içinde bulunan çalışanların durumunun düzeltilmesi için talepte bulundu ama bunların hepsine gözünüzü kapattınız. Bu burada da kalmadı, son olarak, uzman eczacılara ilişkin öneride bulunduk. Uzman eczacı dediğimiz kamu eczacısı Türkiye’de sadece 70 tane. Hani övünüyoruz ya “Yerli ilaç yapacağız.” diye; hatta, pandemide öyle olmadığı hâlde “Yerli Covid hapını ürettik.” diye “tweet” atıyordu Sağlık Bakanı ancak bu ilaçları üretecek olan kamu eczacılarına, kendi kadrosunda bulunan kamu eczacılarına ek göstergeyi hak görmüyor.

YENİ İŞSİZLER ORDUSU YARATILACAK

“İlaç üretiyoruz.” diyen Fahrettin Koca’nın Bakanlığında taban ek ödeme kat sayılarını söyleyeyim: Bu katsayılar, TİTCK’de çalışan eczacıda taban ek ödeme katsayısı 3,6; hastane eczacısında 1,2; diş tabibinde 2,26; uzman tabipte 4,6; peki, uzman eczacıda kaç? Hani tüm Türkiye’de 70 olan ve atamasını sadece 18 kişiyle sınırladığınız uzman eczacıda katsayı yok, sıfır yani. Bu adaletsizlik her gün biraz daha artarak devam ediyor, aradaki maaş farkı da artarak devam ediyor. Peki, çözüm olarak ne öneriyorsunuz? Çözümü; çıkın o zaman serbest piyasada eczane açın. Peki, eczacılıkta sınırlama varken yeni işsiz katmanın, yeni işçisiz ordusu oluşturmanın ne âlemi var?

ECZACILAR SANDIKTA KONUŞACAK

Bu kürsüde benim için anlamlı olan, kıymetli olan tarafı şu: Bugün son konuşmamın bir eczacı üzerine olması. Aynı zamanda da 14 Mayıs Eczacılık Bayramı; sizin sürekli gözlerinizi kapattığınız bu kamudaki eczacılar, kendi bayramlarında, sizin onlara layık görmediğiniz maaşlara karşılık sandıkta sizleri gönderecek ve 14 Mayıs’ı çifte bayram olarak yaşayacaklar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.