Kozmik Radyo & Haber

ÇUKUROVA’DA ÇOCUKLAR ŞİMDİ DAHA MUTLU

ÇUKUROVA’DA ÇOCUKLAR ŞİMDİ DAHA MUTLU
91 views
20 Mart 2023 - 16:30

Çukurova Belediyesi deprem afetinin yaralarını sarmaya devam ediyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerle yüzyılın felaketini yaşadığımız bugünlerde Çukurova Belediyesi, yaşanan olumsuz durumlardan etkilenen çocukların da hayatlarına dokunmaya çalışarak, normale dönmeleri için yoğun çaba sarf ediyor. Gülen Yüzler Semt Kreşleri, aileler kadar deprem stresini yaşayan ve bunu ifade etmekte zorlanan küçük bedenler için psikologların da desteğiyle özel eğitim ve eğlence programıyla dünyalarını tekrar renklendirmeye çalışıyor.

Çukurovalıların büyük ilgi gösterdiği, Türkiye’deki örnek semt kreşleri ve gündüz bakım evlerinden olan Gülen Yüzler Semt Kreşleri, yaşanan deprem afeti sonrası çocukların yüzlerini güldürmek ve korkularını hafifletmek için bir dizi eğitim programı uygulamaya başladı. Tesisler Müdürlüğü’nce yapı ve denetim kontrolleri dikkatlice yapılan, başarılı bir şekilde güvenle hizmet vermeye devam eden kreşlerdeki çocukların hayatlarına dokunmak için yoğun mesai harcanıyor. En az anne ve babaları kadar deprem felaketinden psikolojik olarak etkilenen çocuklar için özel oyun ve eğlenceli derslerle hafızalardaki kötü anların izleri silinmeye çalışılıyor. Bunun yanı sıra yine Tesisler Müdürlüğü’nün psikologlarının da desteği alınarak oyun terapileri ve bireysel çözümlerle çocukların ruhlarına dokunuluyor. Deprem öncesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı müfredata uygun olarak verilen derslerin yerine, bugünlerde esnek bir program uygulanarak, eğlence ile oyun terapilerini merkeze alarak çocukların rutine dönmeleri hedefleniyor. Çukurova Belediyesi’nin tüm kreşlerinde uygulanan yeni eğitim programıyla ilgili bilgi veren okul öncesi ve çocuk gelişimi öğretmeni Gülşen Ayan, çocuklarda gözle görülür bir tedirginlik halinin olduğunu belirterek, Tesisler Müdürlüğü psikologlarının da desteğini alarak  hazırladıkları çalışma programıyla rutin hayatlarına dönmeleri için çabaladıklarını ifade etti. Gülşen Ayan, Oyun ağırlıklı etkinlikler, sanat ve dans içerikli eğlenceli saatler, hatta yarışmalar düzenleyerek çocukları yaşanan olumsuz atmosferden uzaklaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Özellikle psikologların oyun terapileriyle tedirgin duyguları onarmaya gayret ettiklerini anlatarak, “Boyama ve resim etkinliklerine ağırlık veriyoruz, bu şekilde çocukların iç dünyasını keşfetmeye çalışıyoruz. Travmalarını atlatmakta zorlanan çocuklarımız için hemen psikologlarımız devreye giriyor. Modern danslar, halk oyunları, robotik kodlama, bahçe oyunları, yarışmalar, müzikli İngilizce saatleriyle sosyalleşmeleri sağlayarak, uyum sürecini hızlandırmaya çalışıyoruz” dedi.

BAŞKAN SONER ÇETİN : “ÇOCUKLAR HER ZAMAN ÖNCELİĞİMİZ”

Yaraları sarmaya devam edeceklerini belirten Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin, çocukların ve kadınların her zaman öncelikli olduğunu belirterek, deprem sonrası yaşanan tüm olumsuz durumların üstesinden el birliğiyle gelineceğini söyledi. Gülen Yüzler Semt Kreşleri’ndeki yeni uygulamayla çocukları tekrar eski günlerindeki renkli hayatlarına döndürmek istediklerini ifade eden Başkan Soner Çetin, öğretmenleriyle, psikologlarıyla kreşlerdeki çocuklar için koordinasyonlu bir şekilde çalışmaya devam edileceğini açıkladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.