Kozmik Radyo & Haber

2 DAİRE 3 DÜKKANLI KELEPİR MÜSTAKİL BİNA SAHİBİNDEN.COM

TEDAŞ aleyhine kamulaştırmadan 15 bin 808 icra takibi başlatıldı

TEDAŞ aleyhine kamulaştırmadan 15 bin 808 icra takibi başlatıldı
93 views
17 Mart 2023 - 11:44

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kamulaştırma işlemleri nedeniyle 2022 yılında TEDAŞ aleyhine başlatılan icra takibi sayısının 15 bin 808 olduğunu açıkladı.

Bakan Dönmez, 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle yapılandırma kapsamına giren 14 bin 849 aboneden tahsil edilememiş toplam alacak tutarının ise 971 milyon 241 bin 912 TL olduğunu bildirdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Kamulaştırma işlemleri nedeniyle TEDAŞ aleyhine cebri icra takibinde olan dosya sayısı halen kaçtır? 2022 yılında başlatılan icra takibi var mıdır?”

TEDAŞ ALEYHİNE 15 BİN 808 İCRA TAKİBİ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Fatih Dönmez, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) tarafından yapılan kamulaştırma işlemleri nedeniyle 2022 yılında TEDAŞ aleyhine başlatılan icra takibi sayısının 15 bin 808 olduğunu açıkladı.

Başlatılan bu icra takiplerinin anlık olarak infaz etmekte olduğunu belirten Bakan Dönmez, aleyhte icra takibi başlatılan ve derdest olan dosya sayısının ise hali hazırda 2 bin 551 adet olduğunu kaydetti.

2006 yılında imzalanan işletme hakkı devir sözleşmelerinde belirtilen şekilde mevcut hukuki ve fiili durumu ile geçerli mevzuat hükümlerine tabi olarak işletme hakkı devri yapılan elektrik dağıtım şirketlerinin, devir öncesi, devir süreci vedevir sonrasında reklam ve kira gelirlerini elde etmekte olduğuna da değinen Bakan dönmez, “Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğin 26’ncı maddesi kapsamında elektrik dağıtım şirketlerinin reklam ve kira gelirleri EPDK’ya raporlanmakta olup elde edilen bu gelir tüketiciler lehine olacak şekilde tarife hesaplamalarına yansıtılmaktadır” açıklamasında bulundu.

DAĞITIM ŞİRKETLERİ ALEYHİNE 20 DAVA AÇILDI 

Bakan Dönmez ayrıca, TEDAŞ’a ait taşınmaz ve tesislerden elde edilen kira ve reklam gelirlerinin ilgili elektrik dağıtım şirketlerinden tahsili amacıyla bu şirketler aleyhine Ankara Asliye Ticaret Mahkemelerinde 20 adet dava açıldığını vekonuya ilişkin yargılama süreçleri devam etmekte olduğunu da bildirdi.

971 MİLYON 241 BİN TL TAHSİL EDİLEMEDİ 

Bakan Dönmez, 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle yapılandırma kapsamına giren 14 bin 849 aboneden tahsil edilememiş toplam alacak tutarını ise  971 milyon 241 bin 912 TL olduğunu da ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ayrıca, “TEDAŞ tarafından tüm elektrik dağıtım ve perakende şirketlerinden bedeli tarifeden karşılanmak suretiyle edinilen taşınmazlar ile tesis, iş makinası, araç-gereç ve sair varlıklara ilişkin envanter bilgileri temin edilmiş olup temin edilen bu envanter listelerinde yer alan taşınır ve taşınmaz varlıklara ilişkin ayrıştırma süreci devam etmektedir” diye konuştu.

644 SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Sözleşmeli personel pozisyonlarına atanmak isteyen 724 personelin başvuruda bulunduğunu da belirten Bakan Dönmez, bu başvurulardan 686 personelin başvurusunun kabul edildiğini, yapılan sözlü sınavlarda başarılı olan 662 personelden 18’inin vermiş oldukları dilekçeler ile sözleşmeli personel pozisyonlarına atanmaktan feragat ettiklerini, kalan 644 personelin ise sözleşmeli personel pozisyonlarına atanma süreci devam ettiğini de sözlerine ekledi.

 CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer  özelleştirme ile devir hakkı yapılan şirketlerden tahsilat  ile ilgili sorunların dava süreci ile devam etmesini  sürecin iyi yönetilmemesine bağladı ve vatandaşın faturasındaki tahsilat hassasiyeti dağıtım şirketleri içinde sağlanabilmeli” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.