Kozmik Radyo & Haber

Adana Olası Depreme Hazır mı? AFAD’tan Adana için İki Büyük Deprem Senaryosu!

Adana Olası Depreme Hazır mı? AFAD’tan Adana için İki Büyük Deprem Senaryosu!
123 views
22 Şubat 2023 - 11:06

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana Valiliği İl Acil Durum Müdürlüğü tarafından 2021 yılında hazırlanan Adana İl Afet Risk Azaltma Planı’nda, “Geçmişte ve yakın tarihlerde Adana ve çevresinde yaşanan sismik aktivite, ilin deprem açısından risk altında olduğunu göstermektedir” denildiğini belirterek, “Adana olası bir deprem felaketine hazır mı? Adana İl Afet Risk Azaltma Planı’ndaki 2 ayrı büyüklükteki deprem senaryolarına göre hangi hazırlıklar yapılmıştır?” diye sordu.
ANKARA///
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’daki olası bir depremi Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Bulut, bilim insanlarının Kahramanmaraş ve Hatay’da art arda meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından Adana’da da benzer büyüklükte bir deprem riski olduğu yönündeki uyarılarını hatırlattı.
ADANA ENDİŞELİ
Adana’da Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından 11 binanın yıkıldığını, resmi rakamlara göre 418 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Bulut, şöyle devam etti:
“Kahramanmaraş merkezli depremlerin Adana’da yıkıma ve can kaybına yol açması şehrin depreme hazır olup olmadığı konusunda endişeleri artırmaktadır. Adana Valiliği İl Acil Durum Müdürlüğü tarafından 2021 yılında hazırlanan Adana İl Afet Risk Azaltma Planı’nda, Adana ve çevresinin depremsellik bakımından oldukça aktif bir bölge olduğu, dünyada meydana gelen depremlerin yıkıcı ve en fazla can alıcı olanlarının önemli bir kısmının bölgede meydana geldiği kaydedilmektedir.
DEPREM AÇISINDAN RİSKLİ
Adana İl Afet Risk Azaltma Planı’nda meydana gelen bu depremlerin sonucunda büyük can kayıpları olduğuna, birçok şehrin yıkıldığı ve nehirlerin yatak değiştirdiğine, bölgedeki sismik aktivitenin yüksek olduğuna, bölgedeki tektonik hareketlerin günümüzde de devam ettiğine işaret edilmektedir. Adana’da yaşanan en büyük depremin 1998 yılında merkez üssü Ceyhan olan 6.2 büyüklüğündeki 145 kişinin öldüğü ve 10.675 binanın ağır hasar aldığının ifade edildiği raporda, “Geçmişte ve yakın tarihlerde Adana ve çevresinde yaşanan sismik aktivite, ilin deprem açısından risk altında olduğunu göstermektedir” denilmektedir.
CEYHAN VE KARATAŞ’TA 2 BÜYÜK DEPREM SENARYOSU
Planda, Adana’da yaşanacak olası depremlere de yer verilmiştir. Buna göre, Ceyhan’da yer alan Misis Fayı’nın kırılması sonucu oluşacak 6.5 büyüklüğündeki bir depremin Ceyhan, Yumurtalık ve Seyhan’ı etkileyeceği belirtilmektedir. Yapılaşma, zemin özellikleri, sıvılaşma, jeolojik yapı, yerleşim açısından yanlış yer seçimi, kaçak ve denetimsiz yapılaşma, kullanılan malzeme ve denetimsizliğin depremin afete dönüşeceği uyarısı yapılmaktadır. Depremde içme suyu, kanalizasyon, doğalgaz hatlarının yanı sıra Tepebağ, Ceyhan, Yumurtalık, Ceyhan kıyı bölgeleri, Yakapınar, Müminli, Doğankent, Abdioğlu, Yüreğir ve Seyhan’ın güney kesimlerinin zarar görebileceği öngörülmektedir. Karataş’ta meydana gelebilecek 7.4 büyüklüğündeki olası bir tsunami depremden ise Yumurtalık, Karataş mahalleleri, Yumurtalık OSB, sanayi siteleri, içme suları, sağlık ve Seyhan’da bulunan az katlı gecekondu bölgelerin etkileneceği kaydedilmektedir.”
ADANA DEPREME HAZIR MI?
CHP’li Bulut, Bakan Kurum’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Adana olası bir deprem felaketine hazır mıdır?
-Adana İl Afet Risk Azaltma Planı’ndaki 2 ayrı büyüklükteki deprem senaryolarına göre hangi hazırlıklar yapılmıştır?
-Adana’da yapılara ve zemin analizlerine yönelik herhangi bir risk belirleme çalışması yapılmış mıdır?
-Adana’da kaç riskli yapı bulunmaktadır?
-Son 20 yılda Adana’da kaç bina imar affından yararlanmıştır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.