Kozmik Radyo & Haber

ÇAYKUR MİLYARLARCA ZARAR EDİYOR

ÇAYKUR MİLYARLARCA ZARAR EDİYOR
94 views
02 Ocak 2023 - 15:27

CHP Adana Milletvekili ve Tbmm Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, ÇAYKUR’un 2021 yılı Sayıştay Raporlarına yansıyan usulsüzlükleri ve sürekli zarar etmesini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

84 MİLYON ÇAY İÇİYOR

ÇAYKUR MİLYARLARCA ZARAR EDİYOR

Orhan Sümer, “Sayıştay Raporlarına göre Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün 2021 yılı bilançosu ve 503.839.607,32 Türk Lirası dönem zararı yazdı. ÇAYKUR’un borçlanma ihtiyacının çok yüksek olduğu ve finansman giderlerinin dönem sonucunu olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Kuruluş 2021 yılında, teklif toplama suretiyle farklı bankalardan 16.000.000.000 TL ticari banka kredisi kullanmış ve 15.000.000.000 TL kredi anapara geri ödemesi yapmıştır. Dolayısıyla 2020 yılından devreden 4.200.000.000 TL tutarında mali borçlar, 2021 dönemsonunda %26 oranında artarak 5.200.000.000 milyar TL’ye yükselmiştir. Memlekette çay içmeyen yok. Devletin kurumu çay üretiyor pazarın en güçlü aktörü olması gerekirken Saray İktidarı orada da devreye giriyor ve inanılmaz zararlar ediliyor. İktidar tüm kurumlarda akıl tutulması ve yolsuzluk sarmalına batmış durumdadır” dedi.

MİLLETİN KAFASINA ATIKLARI ÇAYDA BİLE YOLSUZLUK YAPMIŞLAR

Orhan Sümer, “ İktidarı usulsüzlük yaptını, yolsuzluk yaptınız diye eleştirdiğimiz zaman, yandaş cepheden tepski sesleri yükseliyor. Oysa bu verilerin hepsi Sayıştay Tarafından açıklanıyor. Gereğinden fazla stok bulundurmak, stokların depolanması ve küflenme, bozulma vb.etkenlere karşı ek bazı maliyetlere katlanılması sorunu ile finansman maliyetine de yol açmaktadır. Ek olarak ağır finansman yükü ile karşı karşıya olan ÇAYKUR’un satamadığı ve gereksiz yere depolarda tutmak zorunda kaldığı yaklaşık 60 bin ton stokun paraya çevrilememesi nedeniyle yaklaşık 1.800.000.000 TL daha fazla kredi kullanmakta ve bu sonucunda da önemli miktarda ek faiz yükü ile karşılaşmaktadır. Sırf başka aktörler para kazansın diye yapılan işlerde kamunun ettiği zararı Sayıştay tespit etmiş. Sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

KÂR EDEN TÜM KURULUŞLAR VARLIK FONUNA DEVİR SONRASI ÇÖKÜŞTE

Orhan Sümer, “Türkiye’de bugün yaşanan ekonomik kriz aslında Ucube Tek Adam Rejimine geçtiğimiz anda sinyallerini vermeye başlamıştı. 2017 yılında Türkiye’nin güzide kârlılık gösteren bir çok kurumu Varlık Fonuna geçirildi. Varlık Fonu’nun başında kim olduğunu hepimiz biliyoruz. İnanılmaz olaylar yaşanıyor. 2017’de ki devir öncesinde mali durumu çok iyi olan tüm kurumlar büyük bir çöküş içerisinde. Aslında benzer satışlar, benzer girdiler yıllara göre devam ediyor. Ancak paranın Varlık Fonu ile neree gittiği belli olmadığı için nerdeyse tüm KİT’ler büyük kamu zararı açıklıyor. Bu durum tek sorumlusu Saray’dır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.