Kozmik Radyo & Haber

ÇUKUROVA BELEDİYESİ ADANA’NIN YEMEK MİRASINI YAŞATIYOR

ÇUKUROVA BELEDİYESİ ADANA’NIN YEMEK MİRASINI YAŞATIYOR
147 views
24 Kasım 2022 - 16:53

Çukurova Belediyesi’nden kent kültürünü yaşatmaya yönelik büyük hizmet.  Adana’nın unutulmaya yüz tutmuş, Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan yöresel yemeklerini korumak için aşçılık kursu açtı. Kadınlara yönelik pek çok projeyi hayata geçiren ve “Kadın Dostu Belediye” olarak anılan Çukurova Belediyesi, kaybolmaya başlayan Adana lezzetlerini hayatta tutmak için verdiği aşçılık eğitimiyle, 27 farklı yemeği Çukurovalı kadınlara öğretiyor. Büyük ilgi gören Adana yemekleri kursunu ziyaret eden Başkan Soner Çetin, kentin tarihini ve kültürünü yaşatmaya çalışırken, diğer yandan da kadınların aile ekonomisine katkı verecek yeteneklere kavuşmasını çabaladıklarını söyledi.

Açtığı meslek ve hobi kurslarıyla yeni yeteneklerin keşfedilmesini sağlayan, bununla birlikte kent ekonomisini ve istihdamı kalkındırmaya çalışan, nitelikli insan kaynağı oluşturarak vatandaşların iş sahibi olmasının yolunu açan Çukurova Belediyesi, bu kez verdiği aşçılık kursuyla kent kültürüne sahip çıkıyor.

Belediyenin Tesisler Müdürlüğü tarafından, Güzelyalı Mahallesi’nde bulunan Kadın sohbet ve Dayanışma Evi’nde,  Adana’nın kaybolmakta olan birbirinden değerli lezzetleri kadınlara öğretiliyor.  Mutfaklarda artık pişirilmeyen, unutulmaya yüz tutmuş yöresel tatlar, hünerli ellerle tekrar hayat bularak sofralara geliyor. Türk yemek kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olan, günümüzde artık hatırlanmayan ve pişirilmeyen yaklaşık 27 çeşit Adana yemeği ve tatlısı, usta aşçılar tarafından 7’den 70’e herkese özenle gösteriliyor. Adana’nın sadece kebap şehri olmadığının altının çizildiği kursta, Fellah Köftesi, Analı Kızlı, Sarımsaklı Fıstık köfte, Ekşili Topalak, Bamya Dolması, Kabak Çintmesi, Vardabit Paçası, Ispanak Başı, Babagannuş, Dul Avrat Çorbası, içli köfte gibi pek çok yöresel yemek uygulamalı olarak pişirilerek kursiyerlere anlatılıyor.

Yemeklerin yanı sıra Karakuş ve Kedibatmaz gibi yine coğrafyaya özgü tatlılarda kadınların ellerinde hayat buluyor. Çukurova Halk Eğitim Merkezi’nin destek verdiği hafta içi her gün verilen kurslarda, unuttukları ya da hiç duymadıkları yöresel yemekleri öğrenerek mutfaklarındaki tatları zenginleştirme şansı yakalayan kursiyerler, Çukurova Belediyesi’nin bu farklı ve önemli aşçılık kursundan faydalanmaktan oldukça memnun olduklarını söylediler. Kursa katılan kadın kursiyerlerle tek tek ilgilenerek, Adana lezzetlerini tekrar gün yüzüne çıkarmaya çalışan usta öğretici ve aşçı olan Esin Özkuyumcu, beklemedikleri bir ilgiyle karşılaştıklarını söyleyerek, Adana mutfağının çok zengin ve lezzetli olduğu kadar, aile bütçesini de yormayacak kadar ekonomik bir çeşitliliğe sahip olduğunu, bir kent kültürünü belediye olarak yaşatmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

BAŞKAN SONER ÇETİN: ADANA’NIN YEMEK KÜLTÜRÜNÜ KORUYACAĞIZ

Sosyal belediyeciliğin bir yüzünün de coğrafyasının kültürel ve tarihi değerlerine sahip çıkmak olduğunu söyleyen Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Adana denince akla sadece kebap geliyor, oysa Adana demek geniş bir yemek çeşitliliğinin olduğu eski bir kültürü barındırıyor. Belediye olarak biz unutulmaya yüz tutan yöresel yemeklerimizi yaşatmak, mutfakları daha da zengin tatlarla buluşturmak istedik. Üstelik yemeklerimiz ekonomik bütçeli lezzetlerdir, tüm Çukurovalıları kurslarımıza davet ediyorum” dedi.

Hali hazırda 13 merkezde 35 ayrı alanda meslek ve hobi kursları açtıklarını anımsatan Başkan Soner çetin, bu kursların önemine vurgu yaparak, yeni yetenekler oluşmasını sağladıklarını ve aldıkları MEB onaylı sertifikalarla istihdam ve iş olanakları oluşturduklarını, kursiyerlerin aile bütçesine katkı koyacak beceriler geliştirdiklerini hatırlattı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.