Kozmik Radyo & Haber

“Prim gün ve yılını dolduranlar hemen emekli edilmeli”

“Prim gün ve yılını dolduranlar hemen emekli edilmeli”
156 views
21 Ekim 2022 - 10:17

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve taşeron işçilerin haklarının iade edilmesi, intibak düzenlemesi beklentisinde olan emeklilerin maaşlarının hak ettikleri noktaya getirilmesi, en düşüm emekli maaşının ise asgari ücret düzeyine çıkarılması gerektiğini söyledi. 

ÇALIŞMA YAŞAMINDAKİ SORUNLAR 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek, ülkemizde çalışma yaşamındaki var olan sorunlara dikkat çekti ve çözüm önerilerini sıraladı.

EYT DÜZENLEMESİYLE İLGİLİ BEKLENTİLER 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT’liler ve taşeron firma çalışanlarıyla ilgili basında çıkan açıklamalarının olduğuna değinen Gürer, esasında mevcut sistem gereği Bakanların Meclis’e doğrudan kanun teklifi getirmesinin olası olmadığını belirtti. Mevcut sistemde birinci parti milletvekillerinin Meclis’e kanun teklifi getirdiğini anlatan Gürer, kamuoyunda, torba yasa kamun teklifleri ile çalışma yaşamındaki sorunların çözüleceği yönünde bir algı oluştuğuna işaret etti.

EYT’DE 1999 YILI ÖNCESİ NE İSE O YARTLARA DÖNÜLMELİ 

Hesaplamalar yapıldıktan sonra EYT’liler ile ilgili teklifin Aralık ayında Meclis’te komisyona sunulacağının ifade edildiğine vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, “Hesaplamanın devam ettiği belirtilen düzenleme 1999 yılından önce işe girmiş, prim ve yaş olgusu dışında, kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl çalışmış olanların emeklilik haklarıyla ilgili oluştuğu bir kanun. Burada yapılacak iş çok basit; 1999 yılında işe girdiklerinde, bugünkü olacak şartları bilmeden işe girenlerin tamamına derhal emeklilik hakkı verilmeli, prim gün ve sayısını tamamlayanlar hemen emekli edilmelidir. Bunun neyinin hesaplanacağının anlamak mümkün değil” dedi.

AYLIK BAĞLAMA ORANLARI YENİDEN BELİRLENMELİ 

2008 yılında yapılan düzenleme ile aylık bağlama oranının yüzde 75’lerden yüzde 30’lara çekildiğini da hatırlatan Gürer, böylece emekli maaşlarında ciddi kayıplar oluştuğunu, yapılacak katsayı düzenlemesi ile emekli olacakların mağduriyetinin de ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İNTİBAK DÜZENLEMESİ ŞART 

2000 yılı öncesi ile sonrası emekli olanların maaşları arasında ciddi uçurumların olduğuna vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu uçurumun ortadan kaldırılması için de intibak düzenlemesinin bir an önce hayata geçirilmesinin beklendiğine dikkat çekti.

EYT’de şartların 1999 yılı öncesine döndürülmesi, intibak düzenlemesinin yapılası, katsayı düzenlemesi ile emekli maaşlarının hak edilen noktaya taşınmasının, çalışma yaşamındaki sorunları ortadan kaldıracağına değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, en düşük emekli maaşının ise asgari ücretten az olmaması gerektiğini vurguladı.

TAŞERON FİRMA ÇALIŞANLARININ BEKLENTİLERİ 

Ülkemizde taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda ise tam bir karmaşa yaşandığını anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarının farklı değerlendirildiğine dikkat çekti.

KAMUDA HALEN ONBİNLERCE TAŞERON VAR 

2018 yılında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ( KHK) ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin tamamının kadroya alınacağının açıklanmasına rağmen aradan 4 yıl geçtiği halde halen kamu kurum ve kuruluşlarından taşeron olarak çalışan işçilerin var olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kamu kurum ve kuruluşlarında personel çalıştırmaya dayalı hizmet alım sözleşmesi kapsamında çalıştırılanlar arasında ayırımı gidildi. Yüzde 70 hizmet alımı sözleşmesine takılan binlerce işçi mağduriyet yaşıyor. Danışmanlık hizmetleri, hastanelerin bilgi işlem bölümlerinde çalışanlar, çağrı merkezi çalışanları ne yazık ki kadroya alınmadı. Karayolları Genel Müdürlüğünde müşavirlik hizmetlerinde çalışan teknik personel kapsam dışı bırakıldı. 14 bin karayolu çalışanı taşeron firmada kaldı. Tarım işletmelerinde 9 bin 619 işçi şeker fabrikalarındaki şirketlerde 3 bin 447 işçi, PTT’de 17 bin işçi Devlet Hava Meydanları İşletmesinde yüzlerce işçi taşeron firmada çalışmaya devam ediyor” diye konuştu.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI DA TAŞERONDA KALDI 

Belediyelerde geçici mevsimlik ve belediye iktisadi teşebbüslerinde çalışanlar var. Geçici işçiler 6 ay çalıştırılıyor. İl özel idareleri ile birlikte 6 ay çalıştırılan işçiler için 3 ay uzatma sağlanmıyor. Kamuda bir uygulamaya gidilerek geçici ve mevsimlik işçiler için müdüre 3 ay daha fazla çalıştırma hakkı tanındı ama belediye ve özel idareler bu hakkın dışında tutuldu. Ancak daha vahimi belediyelerde çalışan 400 bin işçi asıl işi yaptığı halde asli kadroya alınmadı. Zabıta ve itfaiyede görevlendirilen taşeron işçiler 657 sayılı kanuna tabi olan memurların yaptığı tüm işleri yapıyorlar ama onlar gibi görevde yükselme ve diğer haklara sahip değiller. Riskli görevleri ifade eden, fiziken ve zihnen yoğun çalışan, sürekli tehlike altında olan bu işçilere ne yazık ki devlet memuru kadrosu verilmiyor” şeklinde konuştu.

KAMUDA KİRALIK ARAÇ ŞOFÖRLERİNİN KADRO BEKLENTİSİ 

Kamu hizmeti yapan öğretmenevi. Polis evi, hekim evi, devlet su işleri sosyal tesisleri, turizm meslek yüksekokulu tesisleri, üniversite sosyal tesisleri, Enerji Bakanlığının sosyal tesislerinde çalışanların kadro dışı bırakıldığını belirten Gürer, yemekhane çalışanları, kamuda kiralık araç şoförlerin de kadroya alınmadığına dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığının hizmet alımı sözleşmesine takılanlar, hastane bilgi işlemcileri, görüntüleme merkezi çalışanları, sosyal tesis çalışanları, yemekhane çalışanları güvenlik çalışanlarının da kadroya alınmadığını anlatan  Ömer Fethi Gürer, Sağlık Bakanlığında 12 bin işçinin taşeron olduğuna vurgu yaptı.

Sağlık Bakanlığının yanı sıra, Ulaştırma Bakanlığı. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığında da çok sayıda çalışanın halen taşeron olduğunu söyleyen Gürer, şeker fabrikalarında, ÇAYKUR’da, PTT’de çalışanlara da kadro verilmesi gerektiğini belirtti.

696 sayılı KHK’nın 4 Aralık 2018 tarihi itibariyle çalışanları kapsadığını anımsatan Gürer, 4 Aralıktan önce sözleşmesi sona erenlerin daha önce 10 yıl çalışmış olsa bile işe alınmadığını ancak 4 Aralıktan bir gün önce işe başlayanlara kadro verildiğini ifade eden Gürer, bu konuda yaşanan mağduriyetin de giderilmesini istedi.

TYP kapsamında, Milli eğitim Bakanlığında 42 bin çalışana da kadro hakkı verilmesi gerektiğini anlatan Gürer, “Çalışma yaşamının içinde modern kölelik sürüyor. Avrupa Birliği hibe kapsamında çalıştırılan PİKDES çalışanları, bakım ve huzurevi çalışanları da kadro hakkını almalı. Atama bekleyen öğretmenler, ziraat, harita, gıda mühendislerinin atamaları yapılmalı.

ÖNERİLER…

Kamu bankalarından Ziraat Bankası ve Halkbank’ta çalışan güvenlik görevlilerinin kadrosu olmasına rağmen başka bir kamu bankası olan Vakıfbank’ta çalışan güvenlik görevlilerine kadro verilmediğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Kurumlara ait farklı uygulamalar çalışma barışını bozuyor. Yapılması gereken kamu kurum ve kuruluşlarının KİT, BİT, Bakanlıklar ve halihazırda hizmet alım sözleşmesine takılanlarda taşeron olarak çalışanlara kadro verilmesidir. Emek en yüce değerdir. Kurum içinde taşeronda olup asgari ücret alanlar ile aynı işi yapıp 3-4 kat maaş alanlar arasındaki ayırım giderilmelidir. Kamudan başlayarak çalışma yaşamı düzenli bir şekilde ele alınıp değerlendirilmeli, güvenceli ve toplu iş sözleşmeyi çalışma yaşamı oluşturulmalıdır. Ülkemizde 25 milyon çalışandan sadece 2 milyonu toplu iş sözleşmesi hakkına sahipse buradan bir sıkıntı vardır. İş huzuru ve barışı artıracak düzenlemelere ihtiyaç var. EYT için hesaplama yapmaya gerek yok. 1999 yılı öncesinde işe girenler prim gün ve sayısını sağlıyorsa derhal emekli edilmelidir. Yaş sınırlamışı kaldırılmalı süresini tamamlayanlar emekli olabilmelidir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.