Kozmik Radyo & Haber

ABD’li Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yu ve Prof. Dr. Liao Çukurova Üniversitesini Ziyaret Etti

ABD’li Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yu ve Prof. Dr. Liao Çukurova Üniversitesini Ziyaret Etti
197 views
20 Ekim 2022 - 16:13

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Thomas Jefferson Universitesi Hastanesi (Philadelphia, PA) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yan Yu ve Prof. Dr. Lydia Liao Çukurova Üniversitesi ile birlikte süren NATO projesiyle ilgili olarak Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Termolüminesans ve Optiksel Uyarımlı Lüminesans Laboratuvarı’nı ziyaret etti.

Prof. Yu ve Prof. Liao G5647 numaralı “Determination of exposed dose and radioactive source identity in radiological emergency” isimli NATO SPS MYP projesinin katılımcıları olarak başta Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Karadağ olmak üzere Çukurova Üniversitesindeki diğer proje katılımcılarıyla bir araya geldi.

Ziyarette, üzerinde çalışılan proje ile ilgili görüş alışverişinde bulunulup projeyle ilgili araştırma sonuçları konusunda seminer verilerek ziyaretçilerle paylaşıldı. Projenin bitiş tarihi olan 28 Nisan 2023 tarihine kadar izlenecek yol haritası hakkında mutabakata varıldı.

Projenin konusunun beklenmedik bir terörist saldırıda alınacak önlemler açısından çok önemli olduğunun son Ukrayna-Rusya savaşı ile nükleer reaktörlerin ateş altında kalma sürecinde çok iyi anlaşıldığı konusu üzerinde duruldu.

Bu çalışmaları sürdürmek amacıyla muhtemel yeni bir NATO projesinin konusu üzerinde öneriler tartışıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.