Kozmik Radyo & Haber

Ek Randevuyla Seçim Öncesi Vatandaşın Gözünü Boyuyorlar.

Ek Randevuyla Seçim Öncesi Vatandaşın Gözünü Boyuyorlar.
162 views
06 Ekim 2022 - 13:06

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanlığı’nın, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden kamu kurumlarında 5’er dakika arayla ek randevu sisteminin hayata geçirilmesini Meclis gündemine taşıdı.  Sağlık Bakanlığı’nın, vatandaşa nitelikli, ideal sağlık hizmeti vermekten vazgeçtiğini söyleyen Bulut, “Ek randevu sisteminin tek amacı seçim öncesi vatandaşın gözünü boyamak” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, kamu hastanelerindeki ek randevu sistemini Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, kaliteli sağlık hizmeti almanın her vatandaşın anayasal hakkı olmasının yanı sıra aynı zamanda en temel insanlık hakkı olduğunu belirtti. Bulut, hastanelerin yoğunluğunun fazla olduğu, hasta memnuniyetlerine ilişkin anketlerden çıkan sonuçların olumsuz olduğu ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden kamu kurumlarında 5’er dakika arayla ek randevu sistemini hayata geçirdiğini kaydetti.

SEÇİM ÖNCESİ GÖZ BOYAMA

“Ek randevu sisteminin tek amacı seçim öncesi vatandaşın gözünü boyamak” diyen Bulut, şöyle devam etti:

“Dünya Sağlık Örgütü, muayene için “en az 20 dakika ayrılmalı” derken, vatandaşa nitelikli ideal sağlık hizmeti vermek yerine hekimlerden polikliniğe gelen her hastaya sayı sınırlaması olmadan üstünkörü bakılması istenilmektedir. Hekimler kendilerine dayatılan bu sürede ne teşhis ne de tedavi yapılabilecektir.

TABAN ÖDEME İLE TEHDİT

Beyaz Reform olarak duyurulan sözde iyileştirmeler, pandemide zor şartlarda, izin kullanmadan hizmet veren, üzerine hasta veya hasta yakınlarından şiddet gören sağlık emekçilerinin üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallandırılmaktadır. Taban ek ödemeleri mesai içi aktif çalışma gün katsayısı ve disiplin cezası gibi birtakım koşullara bağlanmıştır. İl Sağlık Müdürlüklerinden başhekimliklere gönderilen yazılarda vatandaşı memnun etmeyen hekimlerin disiplin cezası alacağı taban ödemeden yararlandırılmayacağı belirtilmektedir. Hekimler para ile tehdit edilmekte, daha fazla hasta bakmaya zorlanmaktadır.”

KOCA’YA SORULAR

CHP’li Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden kamu kurumlarında ek randevu sisteminin hayata geçirilmesinin gerekçesi nedir?

-Hasta memnuniyetlerine ilişkin anketlerden çıkan sonuçların olumsuz olduğu gerçeğinden hareketle ek randevu sistemine, seçim öncesi vatandaşın gözünü boyamak için mi geçilmiştir?

-Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç hekim disiplin cezası alarak taban ödemeden yararlandırılmamıştır?

-Hekimlerin emekliliğini ve istifasını yasaklayan genelgenin 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlükten kaldırılmasının ardından kaç hekim istifa etmiş, kaç hekim emekliye ayrılmıştır?

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.