Kozmik Radyo & Haber

SEYHAN’DA HEDEF SAĞLIKLI NESİLLER

SEYHAN’DA HEDEF SAĞLIKLI NESİLLER
122 views
04 Ekim 2022 - 12:39

Seyhan Belediyesi’nin halk sağlığının korunmasına yönelik hizmetleri kapsamında ilçe genelindeki çocuklara yönelik ağız ve diş sağlığı taramasının ikinci tur çalışmaları başladı. Geçen yıl kırsaldaki tüm mahallelerde gerçekleştirilen 5 bine yakın çocuğa ulaşılan tarama çalışmalarının ikinci turunda çocuklara diş fırçalama eğitimi verilip, diş fırçası ve diş macunu ile “Çocuklar İçin Nutuk” kitabı da armağan ediliyor.

TARAMA ÇALIŞMALARI KIRSALDAN BAŞLADI

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın talimatıyla sağlıklı bir toplum hedefiyle Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı gezici ekipler, ilçenin mahalleye dönüştürülen eski köylerinde yaşayan çocuklara yönelik ağız ve diş sağlığı taraması çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

UZMAN DİŞ HEKİMLERİ GÖREV ALIYOR

Taramalarda uzman diş hekimleri, 0-14 yaş aralığındaki çocukların hem muayenelerini gerçekleştiriyor hem de ağız ve diş sağlığı sorunu yaşayan çocukların sağlığına kavuşması için basit müdahaleleri yapıyor. Ağız ve diş sağlığı konusunda ciddi sorunlar yaşayan çocuklar ise bilgilendirilerek, hastaneye yönlendiriliyor.

DİŞ FIRÇALAMA EĞİTİMİ VE ARMAĞANLAR

Tarama çalışmalarında çocuklar ağız ve diş sağlığının korunmasıyla ilgili bilinçlendirilirken, diş fırçası ve diş macunundan oluşan setler armağan ediliyor. Doğru diş fırçalama eğitiminin de verildiği çalışmalarda “Çocuklar İçin Nutuk” kitabı da armağan edilerek çocukların yüzü güldürülüyor.

KIRSAL MAHALLELERİN TAMAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Geçtiğimiz günlerde başlayan ve bugüne dek Karayusuflu, Gölbaşı, Karakuyu, Kuyumcular, Kayışlı mahallelerinde gerçekleştirilen taramaların kent merkezine uzak olan kırsal mahallelerin tamamında yapılacağını dile getiren Başkan Akay, ağız ve diş sağlığının en çok ihmal edilen sağlık sorunlarından biri olduğunu vurguladı.

HEDEF SAĞLIKLI BİR TOPLUM

Tarama çalışmalarının çocukların ağız ve diş sağlığı konusundaki sorunlarını belirleyip gerekli önlemlerin alınması konusunda çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Akay, “Yaptığımız çalışma bir tür koruyucu bir sağlık hizmeti. Ağız ve diş sağlığı sorunları insanların yaşam kalitesini de olumsuz etkiliyor. Yaptığımız çalışmalarda hem çocuklarımızı bilinçlendiriyoruz, hem ağız ve diş sağlığı konusunda sorun yaşayan çocukları belirleyip sağlık hizmeti almasına aracılık ederek yaşam kalitelerinin artmasını, hem de çocukların hekimlere yönelik ön yargılardan kurtulmalarını sağlıyoruz. Hedefimiz Seyhan’da sağlıklı bir toplum hedefine katkıda bulunmak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.