Kozmik Radyo & Haber

Adana’da yaşayan Bulgaristan Göçmenlerine ‘Sandık’ çağrısı

Adana’da yaşayan Bulgaristan Göçmenlerine ‘Sandık’ çağrısı
170 views
30 Eylül 2022 - 10:07

Türkiye’de çifte vatandaş statüsünde yaşayan Bulgaristan göçmenlerine, hafta sonunda gerçekleştirilecek erken seçim için sandığa gitmeleri çağrısı yapıldı.

Hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’da aldığı görevi Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etmesinin ardından erken genel seçim 2 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek.

Adana Balkan Türkleri Derneği Merkezinde yapılan açıklamaya göre, Adana Balkan Türkleri Derneği Başkanı Aziz Sağıroğlu, 2 Ekim Pazar Günü Vatandaşlık görevi olan Oy kullanmalarının önemine dikkati çekti.

Bu konuda çağrı yapan Aziz Sağıroğlu, “Ne kadar çok demokratik sisteme katılırsanız, söz söyleme hakkınız daha fazla oluyor. Soydaşlarımızın oy kullanması aynı zamanda Bulgaristan demokrasisinin de güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Sistemin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Böylece iki ülke arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkiler de güçlenmiş olur.  Katılımın da fazla olmasını temenni ediyoruz. Türkiye’de yüz binlerce Bulgaristan vatandaşı seçmen bulunduğunu aktardı.

Bulgaristan nüfusunun yüzde 15’inin Türk akraba topluluğundan oluştuğuna değinen Başkan Sağıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bulgaristan’da Türklerin yoğunlukta olduğu bir parti var. Geçmiş yıllarda bu partiler iktidar ortağı olduğu zaman kardeşlerimiz bakan, bakan yardımcısı ve vali gibi görevlere seçilmişlerdi. Onlar ne kadar güçlü olurlarsa Bulgaristan yönetiminde de etkin ve söz sahibi olacaklar. Bizler de daha rahat hareket edeceğiz. Onların oradaki güvencesi bizleri de keyiflendirecek. Biz hem Adana  ve tüm Türkiye’deki hem de Balkanlar’daki akrabalarımızdan 2 Ekim Pazar günü saat sandığa gitmelerini istirham ediyoruz. Aile içinde bile bazen farklı düşünceler olabiliyor fakat bu seçimlerde Bulgaristan Türklerinin birleştirici unsurları öne çıkartarak hep birlikte, topyekun sandığa gitmesi gerekiyor. Türkiye’de sandığa sahip çıktığımız gibi Bulgaristan demokrasisine sahip çıkıp Bulgaristan Türklerine de destek vermemiz gerekiyor.  Adana ve çevre iller olarak Sandık Merkezi Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Deneği Toplantı Salonunda kurulacaktır. Adana Balkan Türkleri Derneği olarak bu seçimlerde katılımın artması için elimizden geleni yapacağız.

Soydaşlarımızın kullanacağı her oy, seçimine destek olacağı ve parlamentoya girecek olan her milletvekili, burada ikamet eden soydaşlarımızın sosyal güvenlik ve buna benzer birtakım sorunlarının çözümü noktasında bizlere büyük faydalar sağlayacaktır. Milletvekili sayısının 40 ve üzeri olması halinde meclise kanun teklifi verilebileceğinden, hakların korunması ve geliştirilmesi yolunda önemli bir adım atılabilecektir. Bu nedenle verilecek her oyun önemi son derece büyüktür.  Bu sebeple her çifte vatandaşımızın pazar günü 15 dakikasını ayırıp anayasal bu hakkını kullanmalarını rica ediyoruz. Birlikte hareket ettiğimizde ortaya çıkacak bu güç, demokratik ve sosyal haklarımızı elde edip korumamızın en önemli teminatı olacaktır. Son olarak Tüm Çifte Vatandaş olan Soydaşlarımızı Pazar Günü Akıncılar Mahallesi 3972 Sokak No:4  Yüreğir  Adana Adresimizde bulunan Adana BalkanTürkleri Derneğimizde Oy kullanmaya davet ediyorum.” İfadelerinde bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.