Kozmik Radyo & Haber

Bütçe,Hizmete değil, Faize Gidiyor

Bütçe,Hizmete değil, Faize Gidiyor
124 views
19 Eylül 2022 - 13:11

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, vatandaşın vergileriyle oluşan bütçenin hizmet olarak geri dönmediğini, faiz ödemelerine gittiğini söyledi. Yılın ilk sekiz ayında toplam faiz ödemesinin 245,2 milyar liraya ulaştığını belirten Bulut, yıl sonuna kadar yaklaşık 500 milyar TL faiz ödeneceğini bildirdi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, AKP İktidarına bütçe dayanmadığını söyledi.  Yıl bitmeden TBMM’den ikinci bütçeyi çıkaran iktidarın, aldığı ek ödeneği de faize aktardığını kaydeden Bulut, merkezi yönetim bütçesinin KİT’lere borç verme ve iç ve dış borçlar ilebankaların toplayıp kredi olarak sattığı kur korumalı mevduatlar (KKM) için faizödeme bütçesine dönüştüğünü bildirdi.

FAİZE 245.2 MİLYAR

Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde iç ve dış borç faiz ödemelerinin 169,6 milyar lirayayükseldiğini belirten Bulut, KKM için ödenen 75,6 milyar liralık faiz ödemeleri de dahil edildiğinde toplam faizödemesinin 245,2 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Bulut, “Bütçe faiz ödemeleri nedeniyle kevgire döndü. AKP döneminde bütçeden yapılan faiz ödemeleri 1 trilyon 543 milyar liraya kadarulaştı” dedi. Yıl sonuna kadar bütçeden iç ve dış borçlar için toplam 330 milyar lira faizödenmesi öngörüldüğünü belirten Bulut, bu tutarınKKM için yapılacak faizödemesiyle birlikte 500 milyar liraya yakın bir büyüklük oluşturacağına dikkat çekti.

GELECEK SENENİN BÜTÇESİ DE FAİZE

Hiçbir şekilde rakamları tutmayan Orta Vadeli Program’da 17 Ekim’de TBMM’ye sunulacak olan 2023 yılı bütçesiyleiç ve dış borçlar için ödenecek faiz tutarının şimdiden 565,6 milyar lira olaraköngörüldüğünü kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

Gelecek yıl KKM için ne kadarlık bir faizfarkı ödemesi yapılabileceğine ilişkin tahmin henüz belli değil.KKM’nin bütçeye yükü kar topu gibi günden güne büyüyor. Bütçeye yükünün ne kadar olacağı henüz belli olmasa en iyi ihtimalle200 milyar liraya yaklaşacak KKM faiziyle birlikte 2023 yılında bütçenin faizyükünün en az 750 milyar liraya bulacağı belirtiliyor. Sadece iç ve dış borçfaiz ödemesi için 2023 yılında ayrılan tutar, 2022 yılındaki 330 milyar lirayla göreyüzde 71,5 oranında artacak ve bütçenin en yüksek artan kalemi olacak.

FAİZ BORCU 6 KAT ARTTI

Hem bu yılın hem de gelecek yılın bütçesinde büyüyen bir başka kalem iseKİT’lere bütçeden verilecek “borç” olarak gözüküyor.Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde bu kuruluşlara bütçeden verilen borç, geçen yılagöre 6 kat artarak 150 milyar lirayı geçti. Bu rakamın bu yılın tamamında 292 milyarlirayı, gelecek yıl ise 359 milyar lirayı bulması bekleniyor. Bütçede “borç verme”adıyla sınıflandırılsa da KİT’lere verilen bu tür borçlar geri tahsil edilemiyor. Seçim yılı olan 2023 için kesenin ağzını açacak olan iktidar, rekor bir bütçe açığına doğru gidiyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.