Kozmik Radyo & Haber

Çulhaoğlu: Yoksulluk aldı başını gitti

Çulhaoğlu: Yoksulluk aldı başını gitti
128 views
14 Eylül 2022 - 13:14

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu yaptığı yazılı basın açıklaması ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın paylaştığı veriler üzerinden iktidarı eleştirdi.

Çulhaoğlu konuyla ilgili bir açıklama yaparak şunları kaydetti;

“ Ak Parti iktidarının yanlış ekonomi ve sosyal politikaları sebebiyle alt gelir grubundaki vatandaşlarımız daha da fakirleşmekte, derin yoksulluk daha da hissedilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2022 sosyal yardım verileri ülkemizdeki toplumsal bunalımı gün yüzüne çıkarmıştır. Bakanlık verilerine göre oturulamayacak derecede bakımsız ve sağlıksız hane sayısı 16 bin 424 olmuş. 10 bin 498 hane ise çocuklarının bakımını kendi imkanları ile sağlayamamış, iktidarın oluşturduğu yoksullukla 2022 yılının ilk altı ayında, 2 milyon 345 bin 939 hane elektrik faturasını ancak elektrik tüketim desteğiyle ödeyebilmiş. 330 bin 804 hane ise doğalgaz faturasını sosyal yardım ile ödeyebilmişler. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün verilerinde en çarpıcı veri ise çoklu doğum ile dünyaya gelen çocukların bulunduğu muhtaç hanelerin sayısı 10 bin 408olarak açıklanmış.

İyi Parti olarak Devlet Kurumlarının resmi verilerini baz alarak konuşuyor, hamasi söylemlerden uzak duruyoruz. Söylediğimiz her eleştiri resmi rakamlar üzerine. Bu yüzden bağırıp duruyorlar. Ellerinden gelse resmi verilerin açıklanmasını ve eleştirilmesini de engelleyecekler.

TÜRK-İŞ mutfak enflasyonunu aylık %7 ve son on iki aylık %128,4 oranında artış gösterdiğini söylüyor. Ülkemizdeki açlık sınırını da 6.840 TL olarak hesaplamış. Dört kişilik ailenin yapması gereken toplam harcamanın hesaplandığı yoksulluk sınırını da 22.280 TL, Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyetini de 8.930 TL olarak hesaplamış. Ama iktidar asgari ücreti 5.500 TL’ye çıkardık diye övünebilmektedir. Asgari ücreti günün koşullarına göre güncelleyin diyoruz, duymamakta direniyorlar.

OECD ülkeleri gıda enflasyonu ortalamasına baktığımızda ise oran %12,6 olarak açıklanmış. Avrupa bizi kıskanıyor ya! Türkiye’nin bir alt sırasında yer alan Litvanya’nın yıllık gıda enflasyonu %28,5. Tüm dünyada Lübnan, Zimbabve ve Venezüella’dan sonra en yüksek gıda enflasyonuna sahip dördüncü ülke ne yazık ki biziz. Buna rağmen ülkemizi bu duruma düşüren iktidar her şey yolunda açıklaması yapmaya devam etmekte.

Ülke hazinesini yandaşların emrine sunup bitme noktasına getiren ve şu andaki derin yoksulluğu vatandaşlarımıza yaşatan Ak Parti iktidarının kurtuluş reçetesi Kur Korumalı Mevduat Sistemi oldu. 9 aydır her yerde söylüyoruz. Bu sistem tüyü bitmemiş yetimin cebinden alıp, 85 Milyonun hakkını bir avuç parası olana vermektir. Bunun sadece 2022 Temmuz ayı itibarı ile getireceği yük 60.5 Milyar TL’dir.  Uygulamanın devam etmesi halinde ise tahmini yükü 290 Milyar TL’ye ulaşacaktır. Faize karşıyız diyenlerin faize ödeyeceği para bu. Hazinemizde para bırakmayanlar Kur Korumalı Mevduata verilecek faiz ilefakirliği, çocuk yoksulluğunu ve yoksunluğu kökten bitirebilirdi. Bu para ile milletimizin Çarşı-Pazar yangını çok rahat söndürülebilirdi. Ama yandaşları ve zenginliklerine zenginlik katmak isteyenleri önceleyen ve bunda da inat eden bir iktidar ile karşı karşıyayız.

İyi Parti olarak açıkladığımız ARTAGAN ve RÜZGAR GÜLÜ projelerimiz Devletin resmi verileri ile ortaya çıkan fakirlik ve yoksulluğu ortadan kaldıracak, milletimizi içinde bulunduğu bu darboğazdan çıkaracak, hiçbir çocuk yatağa aç girmediği gibi, hiçbir aile de bunun ezikliği altında olmayacaktır.

Az Kaldı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.