Kozmik Radyo & Haber

KORKUT: PAMUK KİLO FİYATI 22 TL’DEN AZ OLMAMALI

KORKUT: PAMUK KİLO FİYATI 22 TL’DEN AZ OLMAMALI
118 views
13 Eylül 2022 - 11:52

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut, tarımda dışa bağımlılığın her geçen gün artarak devam ettiğini, Türkiye’nin 2021 yılında 2,5 milyar $ değerinde pamuk ithalatı yaptığını belirtti.

Sadece bu yılın Ocak-Mart döneminde 828 milyon $ değerinde 315 bin ton pamuk ithalatı yapıldığına dikkat çeken Korkut, alım fiyatı ve destek prim rakamı açıklanmayan pamukta, üreticinin zarar etmemesi ve üretime devam edebilmesi için destekleme ödemesi hariç, kütlü kilogram fiyatının 22 TL’nin altında olmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de 2021 yılında 4,3 milyon dekarda 2,25 milyon ton kütlü pamuk üretimi gerçekleştiğini ifade eden Korkut, bunun karşılığı 832 bin 500 ton lif pamuk üretimi gerçekleştiğini kaydetti.

ASIL VE YAN ÜRÜNLERİYLE OTUZ KADAR SANAYİYE HAM MADDE SAĞLIYOR

2021 yılında Türkiye’de üretilen pamuğun %87’sini karşılayan 6 illerin sırasıyla Şanlıurfa (%40), Diyarbakır (%14), Aydın (%12), Hatay (%9), İzmir (%7) ve Adana (%5) olduğuna da değinen Korkut şöyle konuştu:

“Pamuk bitkisi yüksek katma değeri olan bir ürün. Asıl ve yan ürünleriyle otuz kadar sanayiye ham madde sağlayarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. 2020/21 sezonunda üretilen 1 milyon 774 bin ton kütlü pamuktan yaklaşık değerlerle 700 bin ton lif pamuğun yanı sıra 993 bin ton çiğit ve bu çiğitten 149 bin ton yemeklik yağ, 695 bin ton yemlik küspe, 149 bin ton linter elde edilmiştir.”

TABAN FİYATI ÖNCEDEN AÇIKLANMALI

Bu kadar önemli, katma değeri yüksek ve hayatımızın her alanında kullanılan bu stratejik ürününün üretiminin artırılması için, girdi maliyetleri düşürülmesi ve gerçek anlamda desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Korkut, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Üreticinin üretime devam edebilmesi için maliyetin esas unsurları olan tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi temel unsurların sübvanse edilmesi önem arz etmektedir. Çiftçinin önünü görebilmesi için tahmini taban fiyatın önceden açıklanması ve desteklemelerin avans olarak önceden ödenmesi pamuk ekim alanının artmasına katkı sağlayacaktır. İyi planlama ve gerçekçi desteklemelerle ithalata ödediğimiz döviz ülke içerisinde kalacak ve pamuk üreticisi tekrardan pamuk ekecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.