Kozmik Radyo & Haber

ÇYDD BÜYÜK ZAFER’İN 100. YILI BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

ÇYDD BÜYÜK ZAFER’İN 100. YILI BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ
247 views
23 Ağustos 2022 - 11:31

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığındaki Türk ordusunun işgalci güçleri Anadolu’dan çıkarıp özgür ve bağımsız bir ulus olmamızı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlayan Büyük Taarruz Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın 100. yılında Akşehir ve Afyonkarahisar’da bir araya geldi.

ÇYDD Genel Merkezi’nin Akşehir ve Afyonkarahisar şubelerinin katkılarıyla düzenlenen “Büyük Zafer’in 100. Yılı” buluşmasına, Türkiye’nin dört bir yanındaki 58 ÇYDD şubesinden gelen 216 üye ve genç katılarak bu tarihsel günde zafer coşkusunu hep birlikte yaşadı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığındaki Türk ordusunun, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli ve belirleyici savaşı olan Büyük Taarruz ile işgalci Yunan ordusuna son darbeyi vurarak ülke topraklarının geri kazanmasının yüzüncü yılında gerçekleşen buluşmada ÇYDD, “Türkiye Cumhuriyeti Atatürk’ün İzinde Sonsuza Dek Yaşayacaktır!” dedi.

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, ÇYDD Genel Başkan Yardımcıları Lale Pilatin ve Av. Sedat Durna ile ÇYDD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Nur Gerçel, Garip Başakçi, Tanzer Boğan, Deniz Garip Yılmaz ve Berfin Kuruş’un yanı sıra ÇYDD şube başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı buluşma, Akşehir Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk töreniyle başladı; saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Kumanya ile yapılan kahvaltı ardından Akşehir’deki Batı Cephesi Karargâhı, Etnografya Müzesi, Arkeolojisi Müzesi, Akşehir Evleri ve Nasreddin Hoca Evi ziyaret edildi.

Akşehir’de gerçekleşen törenin açış konuşmasını yapan ÇYDD Akşehir Şubesi Başkanı Bengü Semersatan: “Yurdun işgalden kurtuluşunun yönetildiği topraklara hoş geldiniz! 20 Ağustos 1922’de, tam 100 yıl önce bugün, Mustafa Kemal Atatürk Akşehir’e geldi ve kurmayları ile Büyük Taarruz’un son hazırlıklarını burada tamamladı. Büyük Zafer’in 100. yılında, ÇYDD Genel Merkezi ve şubelerini Akşehir’de ağırlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu tarihi buluşma için Genel Merkezimize ve şubelerimize çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Törende konuşma yapan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Büyük Zafer’in 100. yılında hep birlikte olmanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek “Büyük Taarruz Zaferi’nin üzerinden tam bir asır geçti. Bağımsız, laik ve demokratik Cumhuriyetimizi bu büyük zafere borçluyuz.” dedi. Mustafa Kemal Atatürk başkomutanlığındaki Türk ordusunun, Büyük Taarruz’un son hazırlıklarını Akşehir Batı Cephesi Karargahı’nda yürüttüğünü belirten Prof. Dr. Yüksel, “ÇYDD olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün tam 100 yıl önce 20 Ağustos günü geldiği Akşehir’de, tam 100 yıl sonra aynı günde buluştuk. Bunun gururunu ve onurunu hep birlikte yaşıyoruz. Akşehir, 9 ay 10 gün Batı Cephesi Karargahı’na ev sahipliği yaparak bağımsızlık mücadelemizin kazanılmasında hayati bir rol oynadı, o nedenle bugün bizler de buradayız! Biliyoruz ki, Cumhuriyetin kazanımlarını koruyacak ve geleceğe taşıyacak da gençlerimiz olacak. Onlarla umut ve mücadele günlerinin direnç noktası olan Batı Cephesi Karargahı’nı, bu toprakları ziyaret etmek çok anlamlı ve değerli. İnanıyoruz ki, gençlerimiz daha çağdaş bir geleceğe sahip olacak; bunu hep birlikte çalışarak gerçekleştireceğiz ve onlar için umut olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Afyonkarahisar’da devam eden program kapsamında, ekim ayında 2 bin tane fidanın toprakla buluşturulacağı ÇYDD Büyük Taarruz’un 100. Yılı Anı Ormanı için Orman Bölge Müdürlüğü tarafından belirlenen alan gezildi ve 20 tane örnek fidanın dikimi gerçekleştirildi.

21 Ağustos Pazar günü programa, Büyük Taarruz Utku Anıtı’nın ziyaret edilmesi ile başlandı. Ardından Şuhut Atatürk Evi’ne gidildi burada tören düzenlendi. Törende konuşan ÇYDD Afyonkarahisar Şubesi Başkanı Serap Öztürk: “Yurdun işgalden kurtarıldığı, bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü kazandığımız topraklara Afyonkarahisar’a hoş geldiniz. 100 yıl önce kazandığımız bağımsızlığımızı her ne pahasına olursa olsun koruyacağız ve ÇYDD olarak hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu tarihi buluşma için Genel Merkezimize ve şubelerimize çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel burada yaptığı konuşmada “ÇYDD olarak 2019’da, 19 Mayıs’ın 100. Yılında, Samsun’daydık. 4 Eylül 2019’da, Sivas Kongresi’nin 100. yılında Sivas’taydık. Bugün Büyük Taarruz’un 100. yılında buradayız, ne mutlu bizlere. Artık bundan sonra Büyük Zafer Buluşmaları adı altında bu etkinliklerimizi gelenekselleştireceğiz, her yıl üyelerimiz ve gençlerimizle özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın kazanıldığı bu topraklarda buluşacağız, ulusal tarihimizi yerinde ve doğru kaynaklardan öğrenmelerini sağlayacağız.” dedi. Ardından Çağdaş Gençlik Merkez Birimi (ÇGMB) Kolaylaştırıcısı Selin Özışık konuşma yaptı. Çağdaş Gençlik adına basın açıklamasını ÇGMB Üyesi Türkan Kurt okudu. Konuşmalardan sonra ekiplere ayrılarak rehberler eşliğinde Atatürk Evi gezildi.

Atatürk Evi’nin ardından Büyük Taarruz’un başlatıldığı Kocatepe’ye Zafer Yürüyüşü gerçekleştirildi. Burada saygı duruşunda bulunulduktan sonra Çağdaş Gençlik tarafından Nâzım Hikmet’in Kuvayımilliye Destanı’ndan bölümler okundu. Kocatepe’den rehberler tarafından Büyük Taarruz hakkında genel bilgilendirme yapıldı. Ardından rehberler eşliğinde Yüzbaşı Agâh Efendi Şehitliği ziyaret edildi. Burada Afyonkarahisar Şubemizin gençleri tarafından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ata’ya Yanıtı okundu.

İstiklal Tanıtım Merkezi’nde Büyük Taarruz Başkomutanlık Savaşı’nın gerçekleştiği alanın üç boyutlu maket zemini üzerinde rehberler tarafından bilgilendirme yapıldı. Büyük Zaferin 100. Yılı Buluşması, Büyük Taarruz Şehitliği gezilmesiyle sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.