Kozmik Radyo & Haber

“Muhtar maaşı pul parasına yetmiyor”

“Muhtar maaşı pul parasına yetmiyor”
223 views
18 Ağustos 2022 - 13:03

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Muhtarlar mahallelerine gelen ve bilgi istenen evrakları geri göndermek için pul kullanmak zorunda. Ancak, muhtarlar pul parasını karşılamakta zorlanıyor. Açıklamasında bulunarak,

Konuyla ilgili durumun yarattığım olumsuzlukları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

PUL ALAMIYORLAR

Orhan Sümer, “Kamu kurum ve kuruluşları bazen bilgi almak amacıyla bazen de tebligat için mahalle ve köy muhtarlıklarına evrak gönderiyorlar. Bu evraklar kimi zaman dava dosyası için kimi zaman kişisel bilgi için olabiliyor. Normalde cevap beklenen evraklarda içerisine geri gönderiminde kullanılması için pul koyuluyor. Ancak son dönemde ekonomik nedenlerle muhtarlığa gelen evrakların içinde pul olmuyor. Muhtarlar gelen evrakları geri göndermek için pul parasını cepten ödediklerini ve maaşlarının pul parasına yetmediğini söylüyorlar. Kriz öyle bir duruma geldi ki Muhtarlar pul alamıyor” dedi.

BİR PUL 13 LİRA

Orhan Sümer, “Nüfus olarak kalabalık mahalle ve köylerimizin Muhtarları bazen günde 10 evrak geldiğini söylüyor. Bir pul 13 lira muhtarlarımızbu yükün altından kalkamadıklarını ve evrakları zamanında gönderemediklerini bazen ise hiç yollayamadıklarını dile getiriyor. Muhtar maaşlarını en yüksek seviyeye çektiklerini her fırsatta dile getiren saray iktidarı ekonominin geri dönüşünün nasıl etki yaptığını görmezden geliyor” dedi.

MAHKEME SONUÇLARININ AKSAMASINA NEDEN OLUYOR

Orhan Sümer, “Adana’da görüştüğümüz muhtarlar, gelen evrakların bazen mahkemelerden gelen ve geri gönderirken bilgi verilmesi gereken konular olduğunu, gönderim sağlayamadıkları için mahkemelerin uzadığını belirtiyor. Bir pul deyip geçilecek bir durum olsa mutlaka çözüm üreteceklerini ancak yüzlerce evrakın muhtarlık maaşıyla altında kalkamadıklarını belirtiyorlar. Ekonomik yanlışlar hayatı öyle geçinilmez bir duruma getirdi ki 7’den 70’e herkes çözüm arayışı içinde” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.