Kozmik Radyo & Haber

“İndirim yok, artış var”

“İndirim yok, artış var”
128 views
16 Ağustos 2022 - 11:33

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerindeki sözde indirime tepki göstererek, “Vatandaşı indirim yalanlarıyla aldatmayı bırakın. Derinleşen sorunlara, açlık ve yoksulluğa çare bulun. Üretimi ve üreticiyi desteklerseniz zaten tüketici de rahat eder” dedi.

“İNDİRİM YOK, ARTIŞ VAR”

Tarım Kredi Kooperatifine ait markette inceleme yaparak alışveriş için gelen yurttaşlarla görüşen Ayhan Barut, fiyatlarda indirim değil bindirim olduğunu söyledi. Bazı ürünlerin bulunamadığını, bazı ürünlerde ise 20-30 kuruşluk göstermelik indirimler olduğunu, bazı ürünlerin ise fiyatlarında artış görüldüğünü aktaran Barut, “Cumhurbaşkanın talimatıyla tarım kredilerde indirim olacağı söyleniyor. Gördük ki, 20-30 kuruşluk indirimden vatandaşlar memnun değil çünkü daha fazla indirim bekliyordu. Oldukça yüksek zamların geldiğini belirten vatandaşlarımız bu indirimin yeterli olmadığından dert yanıyorlar” diye konuştu.

“TARLADAN SOFRAYA HER ALANDA DESTEK İSTİYORUZ”

Türkiye’de yaşanan sorunlara kalıcı ve etkin çözüm üretilmesi gerektiğine vurgu yapan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Çözüm böyle geçici ve göstermelik bir indirimle gelmez, bu sorunun kökten çözülmesi lazım. Yani yerinde, tarladan sofraya üreticiye destek verilmesi lazım, dolayısıyla tüketiciye de destek verilmiş olacak. Sadece tarım kredilerde 20-30 kuruşluk göstermelik indirim yapılması çözüm değil vatandaş bütün ürünleri tarım krediden alamıyor. Özel sektörde çok sayıda vatandaşımız temel gıda ürünleri sattığı için oradan alanlar da mağdur olduğunu belirtiyorlar. Acil köklü bir çözüm şart. Ekonomik anlamda dar boğazdan geçen temel gıdadaki ürünlerin tarladan, tohumdan başlayarak tüketicinin sofrasına ulaşıncaya kadar tüm alanları destekleyin ve buralarda köklü çözüm üretin.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.