Kozmik Radyo & Haber

“Kötülüğe karşı iyiliği, savaşa karşı barışı savunuyoruz”

“Kötülüğe karşı iyiliği, savaşa karşı barışı savunuyoruz”
207 views
04 Ağustos 2022 - 12:38

Ceyhan Belediyesi, Ceyhan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı işbirliğiyle, barışın, dostluğu, kardeşliğin simgesi Muharrem Ayı nedeniyle oruç açma programı düzenledi. Ceyhan Cem Evi’nde yas-ı matem oruç açma lokmasında Ceyhan’da ve tüm Türkiye’de birliğin, bütünlüğün ve paylaşmanın önemine işaret edildi. Cem Evi’nde düzenlenen oruç açma etkinliğinde konuşan Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, öncelikle Ankara’daki Cem Evleri’ne yapılan saldırıları nefretle kınadı.
Sevginin, kardeşliğin ve paylaşmanın, kötülüğe karşı iyiliğin, savaşa karşı barışın simgesi Muharrem ayında tüm canlarla bir arada olmanın, lokmayı paylaşmanın onurunu yaşadığını kaydeden Başkan Erdem, “1342 yıl önce Kerbela’da yanan canlarımızın acısını halâ yüreklerimizde hissediyoruz. Bu kanlı, bu zalim, bu acımasız olaydan sonra da çeşitli zamanlardan günümüze kadar çokça canımızı yitirdik ne yazık ki… Acımasızca hayattan koparılan tüm masum canlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

“KARDEŞLİĞİMİZ, DİRLİĞİMİZ BOZULMAYACAK”


Dili, dini, rengi ne olursa olsun, yüzyıllardır bu topraklarda kardeşçe, dostça yaşamış insanlarız” diyen Başkan Hülya Erdem, şunları söyledi:
“Bu birlikteliğimizi, kardeşliğimizi bozmaya yeltenenler, nifak tohumu ekmeye çalışanlar bilmelidir ki; tarih boyunca kültürlere, medeniyetlere ev sahipliği yapmış kadim Anadolu toprakları ve kadirşinas, vefalı, bilinçli insanlarımız kötü niyetlilerin oyununu bozacaktır. Geçmişte de bozmuştur şimdi de bozacaktır. Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde Ankara’daki cem evlerine yapılan saldırıyı nefretle kınıyorum.  Adı, sanı, ismi, cismine bakmaksızın provokatörlere, saldırganlara, asla geçit vermeden, onlara inat oruç açma lokmamızı paylaşmaktan geri durmayacağız. Bugün olduğu gibi bundan sonra da lokmalarımızı, aşımızı, ekmeğimizi hep birlikte pay edeceğiz. Ayrıştıranlara, bölücülere inat kardeşçe yaşamanın en güzel örneklerini sunmayı sürdüreceğiz. Mübarek Muharrem ayında yas-ı matem oruçlarınız ve tüm insanlık adına, ülkemiz adına, Ceyhanımız adına, ailelerimiz ve çocuklarımız adına ettiğiniz dualar hak katında kabul olsun. Kardeşliğimiz, dirliğimiz, birliğimiz bozulmasın.”

ODABAŞI TEŞEKKÜR ETTİ


Ceyhan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Bahadır Odabaşı ise yoğun ilgi gösteren katılımcılara teşekkür etti. Ankara’daki saldırıları kınayan Odabaşı, saldırıların, provokasyonların kendilerini yıldırmayacağını söyledi. Başkan Odabaşı, oruç açma etkinliğine yoğun katılım olmasından duyduğu memnuniyeti de paylaştı ve tüm katılımcılara teşekkür etti. Konuşmaların ardından Binali Dede lokma duasını etti. Katılımcılar, Zakir Ozan Özgür’ün deyişleri eşliğinde Ceyhan Belediyesi Kadın Eli Birimi’nin dağıttığı lokmaları yedi, dualar etti.
Etkinliğe Ceyhan Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz, Adana Milletvekili Ahmet Zembilci, Ceyhan İlçe Emniyet Müdürü Alper Tunga Berberoğlu, Adana ve Ceyhan Alevi Platformları, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, gazeteciler, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda Ceyhanlı katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.