Kozmik Radyo & Haber

Böylesi ne görüldü ne duyuldu!

Böylesi ne görüldü ne duyuldu!
266 views
15 Temmuz 2022 - 10:39

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, teknik şartnameye uygun olarak inşa edilmediği için sulama göletinin sızdırdığı sular, evlerin tabanından ve sokaklardan çıkmaya başlayan Çiftlik ilçesine bağlı Asmasız mevkisinde yöre halkının şikâyetlerini dinledi. 

Su tutmaya başlayınca, gölete yakın olan bölgelerdeki evlerin tabanından, sokaklardan ve mezarlığın bir bölümünden su çıkmaya başladığını belirten köylüler, “Evlerimizden su kaynıyor, sokaklar ise geçilmez hale geldi” diyerek tepkilerini dile getirdi. 

GÖLET SU SIZDIRIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, zemini etüdü iyi yapılamadığı tahmin edilen Asmasız Göleti’nden sızan suların yöre halkının evlerinin tabanından çıkmaya başlamasıyla oluşan mağduriyeti yerinde görmek amacıyla gittiği Asmasız mevkisinde yetkilileri göreve davet etti.

Gürer’in yaşadıkları mağduriyeti anlatan vatandaşlar, geçen yıl yapımı tamamlanan göletin su tutmaya başladığı andan itibaren su sızdırdığını ve yeraltından sızan suların, evlerin tabanından çıkmaya başladığını belirtiler.

Sokaklarda ve mezarlığın bir bölümünde de bu sızıntısının olduğunu anlatan köylüler, “Perişan olduk evlerimiz su doldu, sokaklar gölete döndü. Ne yapacağımızı şaşırdık” diyerek, tepkilerini dile getirdiler. Gölette su birikir birikmez evlerin su altında kaldığını, sokaklarda adeta sel baskını görüntüsünün olduğunu aktaran vatandaşlar, yetkililerin soruna bir an önce çözüm bulmasını istediler.

GÖLETİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Asmasız göletinin inşaatının geçen yıl tamamlandığını anımsatarak, “Gölet, temelinden 28 buçuk metre olup 1 milyon 358 bin metreküp su depolama hacmine sahiptir. Göletin, sulama inşaatının tamamlanması ile 3 bin 830 dekar tarım arazisinin borulu şebeke ile sulanabileceği belirtilmişti” hatırlatmasında bulundu.

HALK ŞAŞKIN

Asmasız göletinin zemin etüdünün iyi yapılmadığı ve teknik şartnameye aykırı bir şekilde inşa edildiğinin ortaya çıktığını anlatan Gürer, “DSİ tarafından tarımsal sulama amaçlı yapılan göletin zemin etüdünün gereği gibi yapılmadığı için gölet seviyesinin altında bulunan evleri adeta su basmış durumda, sokaklar sudan geçilmiyor” diyerek, Asmasız’da yaşanan ve halkı şaşkınlığa sürükleyen olayla ilgili değerlendirmede bulundu.

YETKİLİLER GÖREVE

Göletin önlem amaçlı boşaltıldığını aktaran CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yetkilileri de göreve davet ederek, sorunun bir an önce çözülmesi için girişimde bulunulmasını istedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.