Kozmik Radyo & Haber

“Sağlık Komisyonu Yok Hükmünde”

“Sağlık Komisyonu Yok Hükmünde”
333 views
09 Haziran 2022 - 13:51

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda, kamu eczacılarının mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi için CHP tarafından verilen önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.Sağlık Komisyonu’nun ihtisasa komisyonu olma özelliğini yitirdiğini, yok hükmünde olduğunu kaydedenCHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,“Düzenlemede yer almak kamu eczacıları için haktır. Ancak iktidarın eczacı milletvekilleri tam oylama zamanı gitti. Eczacı örgütleri, eczacılar da bunu görsün” dedi.

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarını gidermeye yönelik Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşüldü. Komisyonda söz alan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Aralık 2021 yılında getirilen düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’nda oy birliğiyle kabul edildiğini hatırlatarak, “O düzenlemede ek göstergeler daha yüksekti.  Daha iyi bir düzenleme geleceği söylenmesine rağmen, getirilen düzenleme ilk düzenlemenin gerisinde kaldı” dedi.

İş barışının bozmamak için sağlıkçıları ayırmanın yanlış olduğunu belirten Bulut, şöyle devam etti: “Sağlık bir ekip işi, elbette hekimlik kutsal bir meslek ama hemşiresi, kamu eczacısı ve diğer sağlık teknisyenleri de bu iyileştirmeden nasibini alması gerekiyor. Stratejik personel tanımının içerisinde hekim, diş hekimi ve eczacı var ama bu düzenlemede eczacı yok. Eczacıların eğitim süresi dört yıldan beş yıla çıktı bir yılda yardımcı eczacılık var. Bir eczacı fakülteden mezun olduktan altı yıl sonra ancak eczane açabiliyor. Hekim ve diş hekimleri gibi atanıyor. Hastane ve eczanedeki tüm aletedevattan, tıbbi malzemeden sorumlu. Sağlık Bakanlığı bünyesinde denetimlerde, reçete kontrolünde kullanılıyor. Bu anlamda, stratejik personel tanımına uygun nitelikte. Kamuda çalışan 3.740 kişi var. Bütçeye ciddi bir yük getireceği kanaatinde de değilim.”

Kamu eczacılarının emeklilikte aldığı maaşın açlık sınırının altında olduğunu belirten Bulut, hekimlerin kamudan istifa ettiği için bu düzenlemeye gidildiğini, hekim sayısının yeterli olması durumunda bu düzenlemenin yapılmayacağını kaydetti.

Bulut,“Gerek sohbetlerdegerekse buradaki konuşmalarda muhalefetten eczacı arkadaşlarımız, kamu eczacılarınındüzenlemede olması konusunda hemfikir. İmza sahiplerine tek tek sorsak hiçbir “Hayır, karşı değiliz.” derler ama kim karşı anlamıyorum? Sayı fazla değil, bütçeyi zorlamıyor, anlam itibarıyla da eğitim itibarıyla da aldığı sorumluluk itibarıyla da burada olması gerekiyor. Peki, neden olmuyor? Onu da artık siz eczacılara açıklarsınız” dedi.

İKTİDARIN ECZACI MİLLETVEKİLLERİ OYLAMADA YOK

İktidar partilerindeki eczacı vekillerin de kamu eczacılarını savunması gerektiğini belirten Bulut,şöyle devam etti:

“Yani ne hikmetse, eczacı milletvekilleri tam oylama zamanı eczacıların olduğu maddelerde gidiveriyor. Eczacı örgütleri, eczacılar da bunu görsün. Komisyon Başkanı da dahil olmak üzere, Komisyonkendi aldığı kararlara sahip çıkmıyor. SağlıkKomisyonu, ihtisas komisyonu olma özelliğini yitirdi. Metinde tek kelime değişmeden, bu düzenleme buradan Plan Bütçe Komisyonu’nda gidecek. Bir anlamda Sağlık Komisyonunun yok hükmünde olduğunun da ilanıdır. Bu maddede talebimiz, isteğimiz tüm sağlık emekçilerini kapsaması, başta eczacı ve uzman eczacıların burada dâhil olması. Çünkü sağlık emekçilerini ayırdığınızda bir adaletsizliğe sebep olursunuz, sağlık sisteminin de tökezlemesine neden olursunuz. Bugün hekimler kaçıyor, yarın eczacılar fırsat bulursa kaçar, hemşireler kaçar.”

ÖNERGE REDDEDİLDİ

Komisyonda, kamu eczacılarının mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi için CHP tarafından verilen önerge, Komisyon Başkanı Recep Akdağ, AKP ve MHP oylarıyla önerge reddedildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.