Kozmik Radyo & Haber

“Maliyetin altında fiyat açıkladılar”

“Maliyetin altında fiyat açıkladılar”
367 views
06 Haziran 2022 - 10:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, buğdayda ton başına 6 bin 50 lira olarak açıklanan taban fiyatının en az 7 bin 500 lira olarak revize edilmesini istedi. Buğdayda ton başına bin liralık desteklemenin ürün Toprak Mahsülleri Ofisi’ne giderse ödeneceğini anlatan Barut, “Çiftçimizin maliyeti zaten 6 liranın üstündeyken, serbest piyasada buğday 7 liranın üstünde satılırken açıklanan taban fiyatı üreticileri mağdur etmiştir. Derhal bu yanlıştan dönülsün” dedi.

“ÇİFTÇİMİZE REVA MI?”

Ton başına 6 bin 50 lira olarak açıklanan buğday taban fiyatına tepki gösteren Ayhan Barut, u kararın revize edilmesini,  buğday fiyatının en az 7,5 lira olarak düzeltilmesini istedi. Çiftçinin buğday maliyetinin kilogramda 6 liranın üzerinde olduğunu ifade eden Ayhan Barut, “Yurt dışından maliyetleri ile birlikte yaklaşık 8 liraya buğday ithal edenler, yerli çiftçimize 6 lirayı reva görüyor” diye konuştu.

EKMEK FİYATLARI ARTAR

Mazottan gübreye, zirai ilaçtan tohuma kadar tüm girdi maliyetlerinin fahiş oranda arttığına değinerek iktidarı ve bakanlığı göreve çağıran Barut, şunları kaydetti:

“Maliyetinin altında buğday satmak zorunda kalan çiftçimiz ne yapsın? Maliyetlerle birlikte yaklaşık 8 liraya buğday ithal edip yerli çiftçiye zarara sokanlar aynı zamanda tüketiciye de zarar veriyor. Buğdayda oluşan ithalattan kaynaklı bu fiyat artışı nedeniyle yurttaşlarımız pahalıya ekmek almak zorunda kalır. Bu nedenle derhal 6 lira olarak açıklanan buğday fiyatları en az 7,5 lira olarak revize edilmeli. Üretici ve tarım desteklenirken yurttaşların ucuza ekmek tüketmesi için de fırıncının, ekmek üreticisinin ve halkın desteklenmesi gerekiyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.