Kozmik Radyo & Haber

CHP’li Bulut: Aladağ Davası Halkın Vicdanında Devam Edecek

CHP’li Bulut: Aladağ Davası Halkın Vicdanında Devam Edecek
296 views
01 Haziran 2022 - 11:26

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana Aladağ’da 11’i çocuk 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan yurt faciası davasının karar duruşmasına katıldı. Sanıklara verilen yetersiz cezaları eleştiren Bulut, “Davanın sonucunda, çocukları yakan yangının devam ettiği ortaya çıktı. Türkiye’de adalet zayıfladıkça suçlular güçleniyor.  Adalet öldükçe bu mahkemelerden vicdanlı, hukuki hiçbir karar çıkmıyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’nın Aladağ ilçesinde, Süleymancılara ait kaçak yurtta 2016 yılında çıkan yangında 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili 18 kişinin yargılandığı davanın istinaf duruşmasına katıldı. Dava sonrası açıklama yapan Bulut, karar duruşmasında, cezalar biraz artırılmış olsa da mahkemenin sanıkların olası kast nedeniyle cezalandırılmamasına tepki gösterdi.

ALADAĞ, HALKIN VİCDANINDA DEVAM EDECEK

Davanın sonucunda çocukları yakan yangının devam ettiğinin ortaya çıktığını kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

“Asıl suçlular hem mahkemede yoktu hem de adil yargılanmadılar. Kim asıl suçlu? Fakir aileleri o yurtlara mahkûm edenler. Bilimsel, laik eğitime zarar vermeye çalışan, kurucu değerleri engellemek adına o gün Aladağ’da devlet yurdunu kapatıp, bu çocukları cemaat yurduna mahkûm edenler. Bu çocuklar uygulanan eğitim politikalarıyla, uygulanmayan denetimlerle, görmezden gelmelerle, göz yummalarla yaşamdan koparılmıştır. Ancak halkın vicdanında bu mahkemeler devam edecek.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

6 yıl önce bu yangın sonrası Türkiye’de ne değişti diye bakarsanız hiçbir şey değişmedi. Soma’da, Çorlu tren faciasında, Gezi davasında aynı şekilde. Türkiye’de adalet zayıfladıkça suçlular güçleniyor. Adalet öldükçe bu mahkemelerden vicdanlı, hukuki hiçbir karar çıkmıyor. Ancak mücadeleye devam edeceğiz.”

SİYASİ SORUMLULAR BAŞROLDE

İktidarın köy okullarını kapatarak, yurt açmayarak, açılan yurtları kapatarak, çocukları cemaat ve tarikat yurtlarına mahkûm ettiklerini kaydeden Bulut, yaşanan faciada denetimsizliğin, öğrencilerin eğitim ve barınma ihtiyaçlarının dernek ve cemaatlere havale eden siyasi sorumluların başrolde olduğunu kaydetti. Bulut, “Aileler, 6 yıl sonra burada adalet istediklerini, suçluların cezalandırılması gerektiğini ifade etti. Gezi davasında ne kadar ceza verseniz de İstanbul Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na, İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na linç girişiminde bulunanlara ödül gibi ceza verseniz de bu ülkede adalet ve hukuk da onun mücadelesini verecek olan Cumhuriyet Halk Partisi var olmaya devam edecek” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.