Kozmik Radyo & Haber

Halka ve Modül Teorisi Çalıştayı Yapıldı

Halka ve Modül Teorisi Çalıştayı Yapıldı
221 views
24 Mayıs 2022 - 10:09

Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü ev sahipliğinde “Halka ve Modül Teorisi Çalıştayı” düzenlendi.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Dokuz Eylül Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi ve Siirt Üniversitesi’nden akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte iki gün boyunca yapılan sunumlarla Halka ve Modül Teorisinde güncel çalışmalar ve gelişmeler değerlendirildi.

Çalıştaya Halka ve Modül Teorisinin önde gelen araştırmacılarından Prof. Dr. Refail Alizade (Yaşar Üniversitesi), Prof. Dr. Engin Büyükaşık (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü), Prof. Dr. Ayşe Çiğdem Özcan (Hacettepe Üniversitesi), Prof. Dr. Evrim Akalan (Hacettepe Üniversitesi), Doç. Dr. Engin Mermut (Dokuz Eylül Üniversitesi), Doç. Dr. Bülent Saraç (Hacettepe Üniversitesi), Doç. Dr. Sultan Eylem Toksoy (Hacettepe Üniversitesi), Doç. Dr. Pınar Aydoğdu (Hacettepe Üniversitesi), Doç. Dr. Yılmaz Mehmet Demirci ( Abdullah Gül Üniversitesi) katıldı.

Çalıştayda Halka ve Modül Teorisinin yanısıra, son yıllarda yoğun olarak çalışılan Homolojik Cebir, Bağıl Homolojik Cebir, Kategori Teorisi, Morita Teorisi, K-Teorisi,Topoloji ve Cebirsel Geometri gibi birçok alanda doğal olarak ortaya çıkan injektif ve projektif modüllerin diametrik karşıtları konularında da sunum ve güncel problemler üzerine görüşmeler yapıldı.

Çukurova Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yılmaz Durğun’un yürütücülüğünü yaptığı 119F176 nolu ve “İnjektif ve Projektif Modüllerin Diametrik Karşıtlarının Öz Sınıflar Yardımıyla Incelenmesi” adlı Tübitak-1001 programı kapsamında desteklenen projenin sonuçları ile ilgili olarak, paydaşlarıyla görüş alışverişinde bulunuldu.

Katılımcıların, konu ile ilgili güncel çalışmalarını sunduğu etkinliğe, Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünün öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve lisansüstü öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Verimli geçen çalıştay, sonuç raporlarının paylaşılması, katılım belgelerinin takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.