Kozmik Radyo & Haber

Büyükşehir ve Denizbank’tan çiftçiye katkı, doğaya saygı…

Büyükşehir ve Denizbank’tan çiftçiye katkı, doğaya saygı…
304 views
24 Mayıs 2022 - 14:39

DenizBank, toprağın sağlığı ve verimini artırmak amacıyla, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bir yıl süreyle kompost makinesi hibe etti. Makine ile üretilen gübre çiftçiye verilecek, aynı zamanda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetlerinde kullanılacak. Böylece bir yandan üretime katkı sağlanmış olacak, bir yandan da çevre korunacak.

DenizBank, organik atıkların toprağa karıştırılarak gübreye dönüştürülmesine olanak sunan kompost makinesini bir senelik kullanım için Adana Büyükşehir Belediyesi’ne hibe etti. Makine 24 Mayıs 2022 tarihinde Adana Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen törenle teslim edildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, DenizBank Tarım Bankacılığı Pazarlama Grup Müdürü Canan Aytekin ve DenizBank Çukurova Bölge Müdürü Yusuf Sayan’ın katılımıyla gerçekleşen törende, sürdürülebilir üretim için toprağın beslenmesinin önemine dikkat çekildi.

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü’nden Prof. Dr. İbrahim Ortaş da kompostun önemine dikkat çeken bir sunum yaptı.

ÇİFTÇİYE DESTEK VERİP DOĞAYI KORUYORUZ

Dünya Çevre Günü’nün yaklaştığını ve artık yeryüzünde çevreyi-doğayı koruyacak, sağlıklı tarıma katkı sağlayacak her eylemin büyük önem kazandığını belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Denizbank ile iş birliği yaptığımız bu projede, ortaya çıkacak organik gübreyle çiftçiye katkı sağlıyoruz ve çevre kirliliğinin önlenmesine yardımcı oluyoruz. Ayrıca Akdeniz Sineği zararlısının üreme alanları da kısıtlanmış olacak. Denizbank’ın yöneticilerine verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak çevrenin korunması ve üretimin desteklenmesiyle ilgili çalışmalarımız artarak sürecek” dedi.

ÇİFTÇİ VARSA HAYAT VAR

DenizBank Tarım Bankacılığı Pazarlama Grup Müdürü Canan Aytekin de “Çiftçi varsa hayat var” diyerek tarımsal bankacılığı çok önemsediklerini ve 20 yıldır uyguladıklarını açıkladı. Aytekin, “Topraktaki nemin kaybedilmesi ve mikroorganizmaların ölmesi, tarımın ve gıdanın geleceğini tehlikeye sokuyor. 20 yıldır bu sektöre gönülden destek veren kurum olarak, topraklarımızda üretimin uzun yıllar sürmesi konusunu yüksek sorumluluk sahipleniyoruz. Hibe ettiğimiz kompost makinesi sayesinde, hallerden ve pazarlardan toplanan organik atıklar, parklardan kesilen çimler ve ağaç dalları karıştırılacak; organik madde oranı yüksek bir gübre elde edilecek. Ülkemizde üretimin önemli bölümünün gerçekleştiği Adana’da toprağın sağlığı ve verim kapasitesinin artırılması için inisiyatif alarak bu iş birliğini hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.