Kozmik Radyo & Haber

“BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK MEŞALESİ 103 YILDIR ÜLKEMİZİ AYDINLATIYOR”

“BAĞIMSIZLIK VE ÖZGÜRLÜK MEŞALESİ 103 YILDIR ÜLKEMİZİ AYDINLATIYOR”
168 views
18 Mayıs 2022 - 11:53

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geçişiyle ulusun bağımsızlık ve özgürlük yolunda ilk adımı attığını kaydetti. Akay, “Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’dan yaktığı bağımsızlık ve özgürlük meşalesi, 103 yıldır dünyamıza can veren güneş gibi ülkemizin ve ulusumuzun üzerinde parlıyor” dedi.

Başkan Akay Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında, 19 Mayıs’ınemperyalistlerin işgaline karşı ulusun Kurtuluş Savaşı’nın başladığı, bağımsızlık ve özgürlük kararlılığını dünyaya haykırdığı tarih olduğunun altını çizdi.

Başkan Akay, “Büyük Önder Atatürk ve arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yaktığı bağımsızlık ve özgürlük meşalesi, işgale karşı direnen ulusun ulusal kurtuluş mücadelesinde yolunu aydınlatmıştır. 19 Mayıs’ta yakılan meşale, dünyamıza can veren güneş gibi aradan geçen 103 yıldır esareti hiçbir zaman kabul etmeyen ulusumuzun ve ülkemizin üzerinde parlıyor” diye konuştu.

Zaferle sonuçlanan Kurtuluş Mücadelesi’nin ardından Cumhuriyet kurulduğunu ve gerçekleştirilen devrimlerle çağdaş Türkiye’nin temellerinin atıldığını dile getiren Akay, Büyük Önder Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlere, 19 Mayıs’ı da bayram olarak armağan ettiğini hatırlattı.

Akay, “Ulusumuzun Atatürk’ün önderliğinde esareti reddedip, tam bağımsızlık yürüyüşüne başladığı gün olan 19 Mayıs’ın 103.yılında Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı coşkuyla kutluyor, aynı heyecan ve coşkuyla gençlerimizi ve her zaman genç kalanları güven ve sevgiyle kucaklıyorum. Başta Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bağımsızlık ve özgürlük uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Bayramımız kutlu olsun” şeklinde konuştu. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.