Kozmik Radyo & Haber

CHP’li Bulut: Toplum Sağlığı İçin Hızlı Antijen Kitleri Eczanelerde Satılmalı

CHP’li Bulut: Toplum Sağlığı İçin Hızlı Antijen Kitleri Eczanelerde Satılmalı
169 views
17 Mayıs 2022 - 12:01

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Avrupa’da, Covid 19 virüsünün yayılmasını önlemek için kısa sürede sonuçlanan testlere eczanelerden ulaşılabildiğini belirterek, “Ülkemizde de Covid 19 virüsünü tespit etmek, bulaşın yayılmasının önüne geçmek için kullanılan antijen testleri eczanelerde satılmalıdır” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Avrupa’da,pandemiyle mücadele kapsamındaCovid 19 virüsünün yayılmasını önlemek için kısa sürede sonuçlanan ucuz, tek kullanımlıkantijen testlerine eczanelerden kolaylıkla ulaşılabildiğini belirtti. Türkiye’de koronavirüs testinin sadece Sağlık Bakanlığı denetiminde olan kurumlarda yapıldığını kaydeden Bulut, test kitleri bulundurma ve kullanma yetkisinin yalnızca bakanlık bünyesindeki sağlık kuruluşlarında olduğunu hatırlattı.

PCR SADECE SEMPTOM GÖSTERENLERE UYGULANIYOR

Ülkemizde, gelişmiş ülkelerin aksine vatandaşların hızlı antijen kitlerine eczanelerden ulaşamadığını kaydeden Bulut, “COVID-19 pozitif vakalarında izolasyon süresi 7 güne indirildi ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğu kaldırıldı. PCR testi yalnızca semptom gösteren kişilere uygulanmaya başlandı. Dünya Sağlık Örgütü henüz pandeminin sonlandığına dair hiçbir açıklama yapmadı. İktidar pandemiye yönelik birçok tedbiri kaldırdı ancak rehavet vaka sayılarının yeniden artmasına neden olabilir. Pandemide vaka sayısının arttığı dönemde PCR testlerinin Sağlık Bakanlığı denetimindeki kurumlarda ücretsiz olarak yapılması olumluydu ama salgında yeni bir safhaya geçtik. Toplum sağlığı için antijen kitleri eczanelerde ulaşılabilir olmalı” dedi.

ANTİJEN KİTLERİ ECZANELERDE SATILMALI

Her ortamda kolaylıkla uygulanabilecek hızlı antijen testlerinin eczanelerde ulaşılabilir olmasının bulaş riskinin önüne geçeceğini kaydeden Bulut,antijen testleri pozitif çıkanların, yine PCR testi yaptırarak, virüs bulaşıp bulaşmadığını öğrenebildiğini; 10-15 dakikada sonuç veren hızlı antijen testlerinin, güvenle kapalı alana girmeyi sağlamaya ya da toplu ulaşımı kullanmayı engellediğini ifade etti.

PANDEMİ İLE MÜCADELEDE ARTI SAĞLAYACAK

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın kişiyi ve toplumu hastalıktan koruyan tek kullanımlık hızlı antijen testini tüm çağrılara rağmen tanı algoritmasına almadığını, klinik kullanıma sokmadığını belirten Bulut, şöyle devam etti:

“Hasta olduğundan şüphelenen vatandaş, eczanelerde satışı yasak olan test kitlerine özellikle internet üzerinden ulaşmaya çalışıyor. Bu testlerin de güvenilir olup olmadığının bilinmiyor. Türkiye’de hızlı tanı kiti testlerine ruhsat verilmediği için eczaneler alamıyor. Bilimsel anlamda birçok ülke geniş çapta test kitleri kullanıyor.  Almanya’da kullanılan, en iyi sonuç veren 5 antijen hızlı tanı kitinden 2’sinin Türkiye’de üretildiği ile övünen iktidar kendi vatandaşı için antijen kitini kullanıma sokmuyor. Kendi ürettiğimiz testleri Avrupa’ya ithal ediyoruz. Eczanelerde satılacak, kolaylıkla denetlenebilecek, belli standartları sağlayan, Sağlık Bakanlığı tarafından onay almışantijen kiti ülkemizde de klinik kullanıma sokulursapandemi ile mücadelede artı sağlayacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.