Kozmik Radyo & Haber

Cumhuriyet hepimizin, sahip çıkalım!

Cumhuriyet hepimizin, sahip çıkalım!
457 views
16 Mayıs 2022 - 12:45

Bilge siyasetçi Murat Karayalçın, Adana programı kapsamında ki gezi ve etkinliklerinde yaşayan son Kore gazilerinden Bektaş Aslan ile görüştü.

O SÖZÜN ANLAMINI EN İYİ BİZ BİLİRİZ

CHP Ceyhan ilçe örgütü ve Ceyhan Belediyesi ziyaretleri sırasında Karayalçın, gazi Aslan ile bir süre sohbet etti.

Tam 72 yıl önce savaşı yaşayan bir gazi olarak barışın ne kadar önemli olduğunu bildiklerini dile getiren Kore Gazisi Bektaş Aslan, “Bizler o dönemin bütün zorluklarını yaşadık. Bu nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünün en iyi anlayanlardınız” dedi. 

CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKALIM

Birleşmiş Milletlerin çağrısıyla 25 Temmuz 1950’de Bakanlar Kurulunun Güney Kore’ye kuvvet gönderme kararı doğrultusunda Genelkurmay Başkanlığınca görevlendirilen askerler arasında yer alan Kore gazilerinden biri olan Bektaş Aslan, şu ifadelere yer verdi:

“Bu ülkenin değerini bilmemiz lazım.  Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmamız gerekiyor. Bizden geriye kalan gelecek kuşaklar cumhuriyet değerlerine sahip çıkmalı, Atatürk’ün gösterdiği o aydınlık yolda yürümelidir. Hepimizin insanca yaşayabilmesi için bu ülkeye ve Cumhuriyet’e sahip çıkmamız gerekmektedir.

Biz, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında, Kore’de, Kıbrıs harekatında bu ülkenin dört bir yanından gelenlerle hep birlikteydik. Bu topraklar üzerinde yaşayan her dilden, dinden, mezhepten insanlar aynı saflarda savaştık. Ayrımcı olmamalıyız. Ayrışmamalıyız. ” diye konuştu.

Murat Karayalçın da gazi Bektaş’a sonuna kadar katıldığını ve kendisini tanımaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Daha sonra Gazi Bektaş Aslan ile  Murat Karayalçın ve Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, bir hatıra fotoğrafı çektirdi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.