Kozmik Radyo & Haber

“Üretici kazanmıyor, esnaf satamıyor, yurttaş alamıyor”

“Üretici kazanmıyor, esnaf satamıyor, yurttaş alamıyor”
345 views
10 Mayıs 2022 - 9:41

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, kasap dükkanında alışveriş yapan yurttaşların ve esnafın sorunlarını dinledi. “Aylık 2500 lira emekli maaşı alıyorum, maaş aldığımız gibi bitiyor. Çok zor” diyen emekli yurttaşın isyanına tanık olan Barut, “Hayvan üreticisi kazanmıyor, esnaf satamıyor, yurttaş et alamıyor. AKP herkesi çıkmaza soktu” dedi.  

“GELSİNLER 2500 LİRAYLA ONLAR GEÇİNSİNLER”

Adana’da 35 yıllık kasap Murat Demiralp’in dükkanına giden CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, esnaf ve yurttaşların yaşadığı güçlüklere tanıklık edip sorunları ve talepleri dinledi. Kasaptan yarım kilo kıyma alan emekli yurttaş Günay Biberkökü, pazardan geldiğini belirterek, “Bir kilo domates, yarım kilo patlıcan ve yarım kilo biber aldım. Bu poşetlerin içindeki 100 lira. Yarım kilo da kıyma aldım 70 liraya. Emekli maaşı olarak 2500 lira alıyorum. İkisi üniversitede biri ortaokulda 3 çocuk okutuyorum. Yukarıdakilere sesleniyorum, gelsinler 2500 lira vereyim, gelsinler okutsunlar çocuklarını bu paraya. Bu paraya geçinsinler. Çok zor durumdayız. Maaş aldığımız gibi bitiyor. Hiçbir şeye yetmiyor” diye konuştu.

“HAYVANCILIK DESTEKLENMELİ, MALİYET DÜŞMELİ”

Adana’da 35 yıldır kasaplık yaptığını aktaran Murat Derinalp ise işlerin çok kötü gittiğini söyledi. Vatandaşın alım gücü düştükçe satışların düştüğünü bildiren Derinalp, “Biz fiyatı düşük tutsak bile vatandaşa yüksek geliyor. Çünkü alım gücü çok düşük. Eskiden 2 kilo alan artık şimdi yarım kilo alıyor. Bu sorunların çözümü için hayvancılığın desteklenmesi, yem fiyatlarının düşmesi gerekir. Ben besiciyim. Kendim yetiştirip satıyorum ama maliyet çok yüksek. Maliyet düşerse et fiyatları da ucuzlar. Vatandaş daha fazla et tüketir” şeklinde konuştu.

“KASAP SATAMIYOR, VATANDAŞ ALAMIYOR”

Hayvan üreticileri, kasap esnafı ve yurttaşların sorunlarına dikkat çeken Ayhan Barut ise şunları kaydetti:
“Hayvan üreticileri üretemiyor, maliyetler çok yüksek olduğu için ürettiğinden kazanamıyor. Kasap esnafı eti satamıyor. Tüketici ise pahalı olduğu için alamıyor. Bu ne yaman çelişkidir? AKP herkesi çıkmaza soktu. Bunların sebebi nedir? Çünkü maliyetler çok yüksek. Üretim maliyeti yüksek, kasabın karı çok az, tüketici maaşı ve geliri çok düşük. Bunun için üreticinin desteklenmesi, girdi maliyetlerinin düşürülmesi lazım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.