Kozmik Radyo & Haber

“TMO; geçen yıl ki hatasını bu yıl da tekrarlamasın”

“TMO; geçen yıl ki hatasını bu yıl da tekrarlamasın”
306 views
06 Mayıs 2022 - 10:46

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu ayın ortalarında açıklanması beklenen buğday taban fiyatının ton fiyatının  en az 7 bin lira olması gerektiğini söyledi.

Pandemi, kuraklık ve savaşın etkisiyle dünya piyasalarının yükseldiğine dikkat çeken Gürer. bu şartlarda çiftçinin buğday ekimine devam etmesinin sağlanması ve çiftçi refahı için taban fiyat olarak iyi bir rakamın verilmesinin şart olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Mayıs ayının ortalarında açıklanması beklenen buğday taban fiyatıyla ilgili açıklamasında, geçen yıl 2250 lira civarında olan ekmeklik buğdayın taban fiyatının bu yıl ton fiyatı  7 bin lira civarında belirlenmesi gerektiğini ifade etti. 

Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2021 yılında ekmeklik buğday için 2250 lira, makarnalık buğday için de 2450 lira taban fiyat belirlediğini anımsattı. 

TMO, DÜŞÜK FİYAT AÇIKLAYINCA, YERLİ ÜRETİCİDEN BUĞDAY ALAMADI

TMO’nun geçen yıl açıklanan taban fiyattan alım yapamadığını  belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bakan soruma verdiği yanıtta geçtiğimiz yol TMO beklenen alımı yapamadığını,,serbest piyasanın TMO’nun açıkladığı taban fiyattan daha fazla fiyat verdiği için çiftçinin doğal olarak ürününü serbest piyasaya sattığını söyledi. Bu durumda geçen yıl verilen düşük taban fiyat TMO stoklarını yurt dışına ithalatla piyasayı dengelemek durumunda bıraktı.” Dedi.

Çiftçiden buğday alamayan TMO’nun ithalata yöneldiğini ve yurtdışından  tonu 5700 liraya buğday aldığını hatırlatan  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yıl ise TMO’nun yılbaşından bu yana ortalama tonu 6 bin 500 liradan 1,5 milyon ton buğday ithal ettiğini kaydetti. 

TABAN FİYATTA 7 BİN LİRA BEKLENTİSİ 

Ülkemizde bazı bölgelerde Mayıs ayı sonu itibariyle hasadın başlayacağını belirten CHP Milletvekili Gürer, çiftçinin buğday maliyetini kurtarabilmesi için kuru tarım yapılan bölgelerde en az 7 bin lira taban fiyat açıklanması gerektiğini söyledi. 

TMO GEÇEN YILKİ HATASINI  BU YIL YAPMASIN 

Ürün verimli olsa bile taban fiyatın düşük olması nedeniyle çiftçinin üretimden uzaklaştığına dikkat çeken Gürer, bu durumun ülkemizde buğday açığı oluşturduğunu ve TMO’nun yerli çiftçiye verdiği taban fiyatın kat  fazlasını yurtdışına vererek buğday ithal etmek zorunda kaldığına işaret etti. 

İYİ BİR TABAN FİYAT ŞART 

Geçtiğimiz yıl ülkemizde kuraklık nedeniyle buğday üretiminin 17 milyon 500 bin tona kadar gerilediğini, 7-8 milyon ton civarında da buğday ithal edildiğini anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Dünyadaki kuraklığın, pandeminin ve savaşın etkisiyle piyasalar yükseliyor. Çiftçinin buğday ekiminde tutulması için taban fiyatın iyi bir rakam olarak açıklanması gerekiyor ki çiftçi bundan sonra da ekim yapmaya devam etsin” diye konuştu. 

ÇİFTÇİ REFAHI İÇİN…

CHP Milletvekili Gürer, Niğde bölgesinde hasadın 2 ay sonra başlayacağına da dikkat çekerek bazı bölgelerde Mayıs ayı sonunda hasat yapılacağını hatırlattı ve “Taban fiyat açıklanırken, çiftçi refahı da düşünülerek iyi bir taban fiyatın açıklanması şart görünüyor.3,5 milyon hektar alanda hububat ekilmez oldu.Niğde ve Konya gibi hububat ekim alanı yaygın bölgelerde ürün deseni değişiyor.Su sorunu olan bölgede daha çok su ile üretilen domates ekim alanları artıyor.Hububat taban fiyat girdi maliyetleri ve çiftçi refahı dikkate alınarak açıklanmazsa sorunlar daha ağırlaşır.Çiftçi tarımda tutmanın yolu  onun zarar etmeden üretim sağlayacağı taban fiyat politikasıdır ” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.