“Vatandaş Eti Gramla Alabiliyor”

“Vatandaş Eti Gramla Alabiliyor”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ramazan Bayramı öncesi esnaf ziyareti gerçekleştirdi Kasap esnafı, Bulut’a, vatandaşların gramla; 20 TL’lik, 30 TL’lik et alabildiğini söylerken, kırtasiyeci ise bayram öncesi tek bir satış yapamadığını, emeklilerin torunlarına tek bir oyuncak dahi alamadığını kaydetti. Bulut’un, alışveriş yaparken karşılaştığı bir emekli vatandaş ise, “Şeker alamıyorum, fiyatı çok yüksek, belki kolonya alabilirim” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da ziyaret ettiği esnafın sorunlarını dinledi. Enflasyon ve fahiş zamlar karşısında, vatandaşın alım gücünün eridiğini, çarşıya pazara ateş düştüğünü kaydeden Bulut, evlere artık gramla et girdiğini, özellikle emekli vatandaşların ayın sonunu getiremediğini, bayram şekeri bile alamadığını belirtti.  

“ETİ GRAMLA ALABİLİYORLAR”

CHP’li Bulut’un ziyaretlerinin ilk durağı kasap reyonu oldu. Vatandaşın et alım gücünü soran Bulut’a,kasap esnafı,“2 kilogram, 3 kilogram et alan vatandaş, artık gramla almaya başladı. Yarım kilo et alıyorlar. 20 TL’lik, 30 TL’lik et alıyorlar. Vatandaş, günlük yiyebileceği kadar et alıyor. Bazı kesimler kebap yemeyi unuttu. 150 gram etle kebap olmaz. Bir aile için en azından 1 kilo et gerekir” dedi.

“TEK BİR HEDİYELİK EŞYA SATAMADIM”

CHP’li Bulut, ziyaret ettiği bir kırtasiyeciye de “Bayram geldiğinde emekliler torunlarına oyuncak alırlar. Bu bayram satışlar nasıl? Diye sordu.

Kırtasiye esnafı, “Geçen seneye göre yüzde 100 düşüş var. Şuanda satışımız yok o derece. Çünkü fiyatlar 3 katlandı.Normalde çocuklar gelir mesela patpat silahlar falan var bizde onlardan alırdı, onlar da yok.  Hediyeyle ilgili bir satışımız yok. Daha bir tane bile satışımız yok bayramla alakalı.Bir yaşlı gelip de torunuma alıyorum demedi.Sektör durmuş vaziyette çünkü fiyatlar bir 3 katladı.  Bayram için iki kat çeşit getirdik. Yatırımımızı yine yaptık ama çok zor” diye yanıtladı.

“BELKİ KOLONYA ALABİLİRİM”

Bayram şekeri alan bir emekli vatandaş da bayram ikramiyesinin ne kadar olduğunu soran Bulut’a, şu yanıt verdi:

“Bu sene bayram ikramiyemiz 1100 TL, geçtiğimiz sene de 1100 TL’ydi. 3 sene evvel bayram ikramiyesini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çabaları sayesinde aldık. Şeker alamıyorum, fiyatları yüksek, belki kolonya alabilirim.”

“KURBAN BAYRAMI’NDA ET YİYEBİLECEĞİZ”

Emekli vatandaş, Bulut’un, ‘Mutfak ihtiyaçlarını karşılayabiliyor musunuz?’ sorusuna da “Kredi kartıyla, anca doldur boşalt yapıyoruz. Kredi kartı da kurtarmıyor ama yapacak bir şey yok. Kiloyla et devri bitti. Kasaba, markete gidip 1 kilo et alamıyorum. Kurban Bayramı’nı bekliyorum. Kurban Bayramı’nda inşallah zenginler et getirirse Adana Kebap yapabileceğiz” cevabını verdi.

YORUM ALANI

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.