Kozmik Radyo & Haber

ÇULHAOĞLU: ADANA AVRUPA’NIN ÇÖP DEPOSU DEĞİLDİR

ÇULHAOĞLU: ADANA AVRUPA’NIN ÇÖP DEPOSU DEĞİLDİR
298 views
26 Nisan 2022 - 13:06

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, “İktidarın yanlış politikaları Adana’mızı Avrupa’nın çöp deposu yaptı” dedi. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Çulhaoğlu şu ifadelere yer verdi:

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, Cennet Adana’mızın Seyhan Kuyumcular ve Yenidam mahalleleri, Yüreğir’in İncirlik mahallesi ve Çukurova’nın Karahan bölgesindeki iki atık bölgesinde çöpleri incelemiş, sonuçta plastik atıkların geri dönüştürülmeden yakıldığını ve yüksek derecede zehirli kimyasal oluşturduğunu ortaya çıkarmışlardır. Yani insanlarımız zehirlenmektedir. Ama bunları iktidar duymamazlıktan gelmektedir. Ak Parti iktidarı ülkemizin atık ticaretini “hammadde ticareti” adı altında yapmakta.

Ak Parti iktidarının hammadde ticareti altında yaptığı ve yeterli denetimi yapmadığı şey aslında, nasıl işlendiği bilinmeyen atık-çöp ticaretidir.

Bu iktidar ülkemizi Avrupa’nın en çok atık ithal eden ülkesi durumuna getirerek şehrimizi de zehir yuvası haline getirmiştir. Daha önce bu satırlardan denetimlerin arttırılması için uyarılarda bulundum. Benimle beraber muhalefete mensup birçok milletvekili arkadaşımız da bu konunun üstüne gittiler ama iktidar yanlışta ısrara devam ettiği için bir sonuç elde edilemedi. Eurostat verilerine göre, Ülkemiz Avrupa’dan 2021’de 580 bin ton atık ithal etti. Atık ithalatıyla birlikte iktidarın dikkatini çekmeye çalıştığımız bir diğer konu ise geri dönüşüm konusudur. Türkiye geri dönüşüm konusunda Avrupa Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü verilerine göre, yüzde 12 ile son sıralarda. Bu demek oluyor ki; burada da büyük bir sıkıntı var.

Ticaret Bakanlığı’nın polietilen ürün grubuna ait ithalat yasağı Temmuz 2021’de kaldırdı. Bakanlık sonra atıkların geri dönüşebilirlik oranını yüzde 99 olarak açıkladı ama, bunun mümkün olamayacağını da aslında biliyor olmaları gerekirdi. Bu iktidar, atık ithalatındaki yasağını önünü ardını düşünmeden, yeterli tedbirleri almadan kaldırmış ve şehrimiz için çok büyük bir krize sebep olmuştur.

Konu hakkında görüştüğümüz uzmanlar,“Geri dönüşüm verilerine ilişkin şeffaflık problemi var,bu haliyle atık ithalatının yasaklanması gerekir” diyorlar.

Kendi suçlarını yerel belediyelere yıkma girişimleri ise tam bir fiyasko Birilerini zengin etmek için yapılan hem ülkemizde, hem şehrimizde büyük infiallere yok açan bu vurdumduymazlığa iktidar biran evvel son vermeli, gerekli önlemleri almalıdır.

Adanalı hemşerilerim seçimlerin gelmesi ile mutlaka bunun hesabını soracak, kendisini zehirleyenlere hak ettiği cezayı fazlası ile verecektir.

Az kaldı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.