Kozmik Radyo & Haber

“ORTAK AKIL OLUŞTURMAYA HAZIRIZ!”

“ORTAK AKIL OLUŞTURMAYA HAZIRIZ!”
324 views
20 Nisan 2022 - 11:06

Memleket Partisi Adana  İl Başkanı Celal Güven, genel merkezden gönderilen açık mektubu il binasında okuyarak basın açıklaması yaptı.

Türkiye’de eş zamanlı yapılan basın açıklamasında ülkenin hem bitkisel hem de hayvansal üretiminde ciddi sıkıntılar yaşandığı vurgulandı. Başkan Güven ortak basın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

EKMEK BÜFELERİNDE Kİ KUYRUKLARI HAK ETMİYORUZ

“Bizler dünyanın en güzel coğrafyasında, en verimli, bereketli topraklarında yaşıyoruz. Binlerce yıllık tarımsal üretim tecrübemiz, zengin bitki çeşitliliğimiz var. Dünyanın en stratejik tarım ürünlerinin ana vatanıyız. Buna rağmen bugün hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Ne üreticimiz mutlu ne de tüketicimiz mutlu. 21.yüzyıl Türkiye’sinde ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukları hak etmiyoruz.

GIDA GÜVENLİĞİ BEKA SORUNU HALİNE GELMİŞTİR

Marketlerde un, şeker, yağ için oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Bereketli toprakların su ve güneşle buluştuğu, verimli meraların olduğu bu güzel coğrafyada bu yaşananları hak etmiyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanılan sorunların çözümü yok olanı ithal etmek değildir. Çözüm üretimde. Üretmek, daha fazla üretmek zorundayız. Günümüzde gıda güvenliği ve gıdaya ulaşabilme tüm ülkeler için bir milli güvenlik ve beka sorunu haline gelmiştir. Pandemi süreci ve hemen kuzeyimizde yaşanan Rusya-Ukrayna savaşının oluşturduğu kriz ortamı tarımın, hayvancılığın, üretimin ve gıda güvenliğinin önemini bir kez daha yaşayarak görmemizi sağladı.

DIŞA BAĞIMLILIK YAŞIYORUZ

Üretebileceğimiz tarım ürünlerinin ithalatçısı olmak demek, dışa bağımlılık demektir. Yakın zamanda Ukrayna-Rusya savaşında ülkeler kendi ihtiyaçlarını önceleyerek bazı ürünlere ihracat yasakları koydular. Karadeniz’den gelecek gemilerin yollarını gözledik, endişeyle. Biz Memleket Partisi olarak ülkemizin en öncelikli sorunlarından birisinin bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunlar olduğuna inanıyoruz.

ORTAK AKIL OLUŞTURMAYA HAZIRIZ

Bitkisel ve hayvansal üretim sektörü, stratejik bir sektördür. Bu sektörde önceliğimiz kendi kendimize yetebilirlik olmak zorundadır. Memleket Partisi olarak bitkisel ve hayvansal üretimde yaşadığımız sorunların çözümüne yönelik stratejimiz, yol haritamız hazır. Bu sorunun siyaset üstü bir anlayışla ele alınması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle sorunların çözümüne dair çalışmalarımızı, önerilerimizi tüm siyasi partilerle paylaşmaya, ülkemizin geleceği için ortak aklı birlikte oluşturmaya hazırız.

RAPORUMUZU PAYLAŞMAKTAN MUTLULUK DUYACAĞIZ

Ülkemizin en yakıcı sorunu olan gıda krizi ve gıda güvenliğini gündeme taşıyan ortak akıl için çağrı mektubumuza sizlerden yanıt aldığımız takdirde, sizi bizzat ziyaret ederek raporumuzu paylaşmaktan mutluluk duyacağız. Milletimizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutarak memleketimiz için hepimizin iyiliği için ortak akılda buluşmak üzere en içten saygılarımızı iletiyor; çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.”

Memleket Partisi Adana İl Başkanı Celal Güven daha sonra Adana’nın sıkıntıları ile ilgili açıklamalar yaparak şunları kaydetti:

ÇUKUROVA DÜNYADA EN VERİMLİ İKİNCİ OVADAN BİRİ

Adana’yla sıkıntılardan ve birkaç çözüm önerilerimizle bültenimizi bitiriyoruz. Adana tarımında ve Türkiye tarımında durum. Adana tarımı derken, Adana tarımda Türkiye’nin de başkenti tarımda. Dünyada da Po Ovası’ndan sonra Çukurova en verimli ikinci ovadan biri. Tarımda Adana il başkanı olarak ben tarımcıyım, hem tarım girdileri konusunda ticaret yapıyorum hem de tarımın üretimi konusunda üretici bir çip.

ÜRETİMLE SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Tarımda Adana ili Amerika’yla, İsrail’le aynı ölçütte hatta daha ölçütte tarım imkanlarına sahip bir ilimiz. Adana’da Çukurova Üniversitesi var. Adana’da çok zengin topraklarımız var ve çok bilinçli de üreticilerimiz var. Bizim sıkıntımız bizde un var, şeker var, yağ var, helva yaparken sıkıntılar yaşıyoruz. Tarımda akaryakıt bunu özellikle belirtiyorum.  Tarımın girdi fiyatlarında son 8 ay içerisinde yüzde 300 ile 400 arasında artış olmuştur. Adana’da da ülkede olduğu gibi olumsuzluklar yaşanmış bunların dışında doğal şartlarda da olumsuzluklar yaşanmıştır. Bizler üretimle bu sorunların hepsinin üstesinden geleceğiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.