Kozmik Radyo & Haber

“İyi Parti için Pamuk Stratejik bir üründür”

“İyi Parti için Pamuk Stratejik bir üründür”
285 views
20 Nisan 2022 - 14:26

“İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu yaptığı basın açıklamasında;

Adana’mızda 2021 yılında yaklaşık 230 bin dekar alana pamuk ekilmiş olup, bundan da 125 bin ton pamuk elde edildi. Çukurova bölgemizin genelinde ise yaklaşık 600 bin dekarın biraz üzerinde pamuk ekilerek 320 bin ton kütlü pamuk elde edildi. Bu rekolte ülkemizin yüzde 20’sine denk gelmektedir. 

Ülke genelinde ise 2021-2022 döneminde 833 bin ton pamuk elde edildi ama buna karşılık iktidar 1 Milyon 200 Bin ton ithalat gerçekleştirdi.

İhtiyacımızın artan taleple 2 milyon tona yaklaştığını düşünecek olursak bu iktidarın en az 3 -5 yıllık destekleme projesi açıklaması lazım. Desteklerin de her yıl enflasyon oranında artırılması gerekir. Desteklemenin sağlıklı tespit edilmesi ve yalan beyanında önüne geçilmesi lazım. Böylelikle planlamalarımızı iyi yapmamız halinde ilk etapta üretimimizi en az 1 Milyon 200 Bin tona yükseltebiliriz. Şu an ülke pamuk ihtiyacının yarısını bile karşılayamamaktayız. Böylesine projesiz, vizyonsuz bir tarım yönetimi olabilir mi?

Bölge üreticimize imkan verilse, Gübre, mazot, tohum, işçilik gibi girdi maliyetleri devletçe yeterli oranda sübvanse edilse, Çukurova’mızın beyaz altınına yeterli itimam gösterilse bu kadar yüksek oranda ithalat yapmak zorunda kalmaz ve paramız ülkemizin hazinesinde kalırdı. Bu konuda önemli olan devletin maliyetleri düşürmesi, desteklerin devreye girmesidir.

Ak Parti iktidarı sanki ülkeyi 20 yıldır kendisi yönetmiyormuş, girdi maliyetlerindeki artışları kendisi yapmıyormuş gibi ekilmedik bir karış yer bırakmayın diye açıklamalar yapmaya başladı.Sen iktidar olarak girdi maliyetlerini kat kat arttırır ve çiftçiyi üretimden uzaklaştırıp toprağına küstürürsen, üretici neyle nasıl ekecek, nasıl toplayıp kar edecek bunları da söylesenize.

Söyleyemezler, çünkü milletimize verecekleri bir şey kalmamıştır.

Yapılacak ilk seçimler ile İyi’ler iktidara gelecek ve Milletimize çektirdikleri ne varsa son bulacak, üretime ağırlık verilecek, ithalat kısıtlanacaktır.

Böylelikle elin çiftçisi kazanacağına bizim çiftçimiz kazanacak, hak ettiği değeri de tekrar geri elde edecek.

Az kaldı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.