Kozmik Radyo & Haber

“Vatandaş sistematik zamlarla karşı karşıya!”

“Vatandaş sistematik zamlarla karşı karşıya!”
185 views
18 Nisan 2022 - 11:45

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin,araçların zorunlu olarak yaptırması gereken trafik sigortası fiyatlarının fahiş artışını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye durdurulamayan ve son olarak Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK), Şubat 2022’de yüzde 20 oranında zamlanan zorunlu trafik sigortası primlerini her ay yüzde 2.25 oranında artırmasına yönelik kararını soran Dr. Şevkin, vatandaşın yeni bir yükle karşı karşıya bırakılmasına tepki gösterdi.
AYRI BİR EKONOMİK BUHRAN!

Önergesinde, alınan yeni kararla birlikte yapılacak aylık zamların zorunlu trafik sigortası fiyatlarında yıllık yüzde 51 fiyat artışına tekabül edeceğini dile getiren CHP’li Dr. Şevkin, Vatandaşın alım gücünün düştüğü, ekonomik kriz ortamının sürdüğü Türkiye şartlarında bu fiyat artışı milletimizi ayrıca ekonomik buhrana sürüklemektedir. Türkiye’deki 25 milyon araç sürücüsü, akaryakıt zamlarının ardından zorunlu olarak yaptırmakla yükümlü oldukları trafik sigortasındaki sistematik zamlarla karşı karşıya bırakılmamalıdır” dedi.
HER YIL FAHİŞ ARTIŞ VAR!
2021 yılında zorunlu trafik sigortası en yüksek prim tutarının 4 bin 65 lira, en düşük primin ise 327 Türk Lirası iken, prim tutarlarının 2022 yılında fahiş oranda zamlandığını,Şubat 2022’de belirlenen yeni tarifeye göre en yüksek trafik sigortasının 5 bin 592 TL, en düşük trafik sigortasının ise 1.103 TL’ye yükseldiğini kaydeden Dr. Şevkin, soru önergesinde şu bilgilere yer verdi:

“Zorunlu trafik sigortası primleri, son 7 yıldır kademeli olarak ciddi oranda artmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın zorunlu trafik sigortası tarifesini serbest olarak belirleme hakkı tanıması yeni sorunları da beraberinde getirmiştir. Öyle ki; Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Şubat 2022’de yüzde 20 oranında zamlanan zorunlu trafik sigortası primlerinin her ay yüzde 2.25 oranında artırılmasına karar vermiştir. Bu zam Şubat ayında yapılan zamla birlikte yıllık yüzde 51’e tekabül etmektedir. Vatandaşa yeni ekonomik yükler bindirilmemelidir.”

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, tüm bu gerekçelerle Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle şu soruları sordu:

1-    Son 10 yılda, önergenin yanıtlandığı tarihe kadar zorunlu trafik sigortası primlerindeki artış oranı yüzde kaç olmuştur?

2-    SEDDK’nın yayımladığı yeni bir genelgeyle sigorta şirketlerine Mayıs ayı başından itibaren trafik sigorta primlerini her ay yüzde 2.25 artırma yetkisi vermesinin gerekçeleri nelerdir?

3-    Bakanlığınızın SEDDK’nın aldığı bu karardan haberi var mıdır? Varsa zorunlu trafik sigortası prim ödemelerinin her ay düzenli olarak artırılmasına engel olacak mısınız?

4-    Akaryakıt zamları ve hayat pahalılığı nedeniyle araçlarına binemeyen vatandaşların, bu zorlu şartlarda zorunlu olan trafik sigortasını yaptırma güçlüğü çekeceği göz önüne alınacak mıdır?

5-    Trafikte zorunlu olmasına rağmen trafik sigortası olmayan araç var mıdır? Varsa Türkiye genelindeki sigortasız araç sayısı kaçtır?

6-    Yapılan zamlar nedeniyle sigorta yaptıramayan vatandaşların araçlarıyla birlikte büyük bir risk taşıyacağı öngörüsüyle gerekli önlemler alınacak mıdır?

7-    Zorunlu yapılması gereken poliçenin fiyatlandırılmasının serbest piyasa koşullarına bırakılmasının gerekçeleri nelerdir? Serbest piyasa koşullarının yeniden düzenlenmesi için Bakanlık nezdinde yapılan bir çalışma var mıdır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.