Kozmik Radyo & Haber

Dar gelirli enflasyondan, binlerce kişi işsizlikten bunaldı

Dar gelirli enflasyondan, binlerce kişi işsizlikten bunaldı
376 views
08 Nisan 2022 - 11:54

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son 10 yılda İŞKUR’a iş başvurusu yapanların sayısının 1 milyon 844 binden 3 milyon 171 bine çıkarak yüzde 72 oranında arttığını söyledi. Gürer, bu rakamın, ülkemizde işsizlik sorunun geldiği boyutu göstermesi açısından dikkat çekici olduğunu belirtti. 

GÜRER, İŞSİZLİK SORUNUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizin kanaya yarası haline gelen işsizlik sorunu, istatistiki verilerle Meclis gündemine taşıdı. 

TÜİK’E GERE İŞSİZ SAYISI 3 MİLYON 188 BİN 

CHP Milletvekili Gürer, TÜİK’in 3 milyon 188 bin kişi olarak açıkladığı işsiz sayısının geniş tanımlı olarak 10 milyona yaklaştığını vurguladı. 

EN ÇOK İŞ BAŞVURUSU SATIŞ ELEMANLIĞINA 

İŞKUR’un Şubat ayı verilerine göre iş başvurusu yapan 3 milyon 188 bin kişiden 98 bin 720’sinin satış danışmanı olarak başvuru yaptığına değinen Gürer, en çok iş başvurusunun bu alanda yapıldığını aktardı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 57 bin 166 kişinin garsonluk, 13 bin 26 kişinin dokuma ve konfeksiyon, 12 bin 992 kişinin ise market elemanı olarak İŞKUR’a iş başvurusu yaptığına dikkat çekti. 

76 KİŞİLİK KADROYA 9630 BAŞVURU 

Niğde’de Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde temizlik elemeni, şoför ve benzeri işlerde çalıştırılacak sözleşmeli 76 kişilik kadro için 9 bin 630 kişinin başvuru yaptığına da işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu rakamın küçük bir Anadolu şehri olan Niğde’de bile işsizlik sorunun geldiği boyutu göstermesi açısından önemlidir” dedi. 

KRİZİN ETKİSİ 

İŞKUR’un işsizlikle ilgili verilerine, atama bekleyen öğretmen, sağlıkçı ve mühendisler de eklendiğinde 5 milyona yakın kişinin iş beklediğini söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, işsiz sayısının giderek arttığını, ekonomik krizin de etkisiyle insanların mağduriyet yaşadığını ifade etti. 

10 YILDA YÜZDE 72 ARTIŞ 

İŞKUR’a yapılan başvuru sayısındaki artışa da dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, İŞKUR’a iş başvurusu yapanların 2011 yılında 1 milyon 844 bin 965 kişi iken başvuru sayısının 2021 yılında 3 milyon 171 bine çıktığını ve 10 yıllık süreçteki artış oranının ise yüzde 72 civarında olduğunu da sözlerine ekledi. Gürer ”Dar gelirli enflasyondan, binlerce kişi işsizlikten bunaldı ”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.