Kozmik Radyo & Haber

TMO’nun destek diye verdiği yemle inek değil ancak horoz beslenir

TMO’nun destek diye verdiği yemle inek değil ancak horoz beslenir
317 views
24 Mart 2022 - 11:30

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te yaptığı konuşmada, TMO’nun hayvancılığı desteklemek adına büyükbaş hayvan başına verdiği yem miktarını eleştirdi. 

İnek başına günlük 800 gram arpa ve 610 gram mısır verildiğini belirten Gürer, besicilerin “Bu miktarda inek değil ancak horoz beslenir” şeklindeki sözlerini aktardı. 

GÜRER, TMO’NUN YEM DESTEĞİNİ ELEŞTİRDİ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM yaptığı konuşmada, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), besicilere verdiği yem desteği miktarıyla ilgili eleştirilerde bulundu. 

800 GRAM ARPAYLA İNEK Mİ BESLENİR? 

Yem desteğine müracaat eden besicilere bu ay inen başına günlük 800 gram arpa ve 610 gram mısır verildiğini belirten Gürer, besicilerin “”Bu miktar destekle bırak inek bakmayı horoz ancak bakılır.” şeklindeki sözlerini Meclis Genel Kuruluna aktardı. 

GEBE HAYVANLAR KESİME GİDİYOR

Tarım girdilerine zam üstüne zam geldiğine değinen CHP Niğde Milletvekili Gürer, Çiftçi ve besici için huzur gidiyor, gam geliyor. Gebe hayvanlar, süt inekleri kesime gönderiliyor” dedi.

GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ 

AKP iktidarının yem ve hayvan ithal edip meraları tükettiğini, kırsalda ise küçük aile işletmeleri ezildiğini anlatan Gürer; “ Çözüm ‘Planla, üret, destekle, yönet.’ Olmalı. Bu olmadan sorunlar bitmez. Bu aynı zamanda tüketiciye de yansıyor, tüketici de daha pahalı ürünü almak zorunda kalıyor. Girdi maliyetleri düşürülmeli, besici ve çiftçi desteklenmeli” ifadelerini kullandı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.