Kozmik Radyo & Haber

Çukurova, en güçlü bölge olmaya adaydır

Çukurova, en güçlü bölge olmaya adaydır
392 views
28 Şubat 2022 - 12:19

Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış, Adana ve Mersin’in sosyoekonomik yaşamına büyük katkı sunacağına inandığı “Uluslararası Fuar Alanı” girişimlerini sürdürüyor.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılacağı bildirilen Çukurova Bölgesel Havalimanı yakınlarında hayata geçirilecek fuar alanının iki kent adına tüm sektörlerde yeni katma değer üretilmesi adına büyük önem taşıdığını kaydeden Hüseyin Kış, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MTSO) Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol ve MTSO yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı Süleyman Sönmez’in de katıldığı toplantıda konuşan Hüseyin Kış, fuar girişimlerini Adana ve Mersin Valileri, Büyükşehir Belediye Başkanları, bazı ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarıyla paylaştıklarını ve olumlu dönüş aldıklarını vurguladı.

“ÇUKUROVA, EN GÜÇLÜ BÖLGE OLABİLİR”
Bölgesel gelişimin ivme kazanması açısından Adana ve Mersin’in bölgesel stratejik yatırım ve kalkınma planında ortak hareket etmesi gereğine işaret eden Başkan Kış, “Mersin ve Adana’nın sosyal, kültürel ve ekonomik olarak ortak sinerjisinden doğacak güç bölgemizi Türkiye’nin en güçlü bölgesi haline getirecektir” diye konuştu. Kış, ayrıca Konteyner Limanı Projesi kapsamında gerçekleşen yer tespit çalışmalarına da dikkat çekti ve “En uygun yer Mersin’dir. Bu konuda da ortak hareket ederek ilgili makamlarla görüşebiliriz ” diye konuştu.
ÇUKUROVA SİFED, BAŞKANLARI BULUŞTURACAK
ÇUKUROVA SİFED Başkanı Hüseyin Kış, Adana ve Mersin’in birlikte gelişiminin önünü açacak plan ve projeler geliştirmek, süreci birlikte yürütmek üzere önümüzdeki günlerde iki kentin Büyükşehir BelediyeBaşkanları ve ekonomik kurmaylarıyla bir toplantı gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

DOĞU AKDENİZ SANAYİ BÖLGESİ ÖNERİSİ…
MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ise sağlı sollu kıraç alan olarak bilinen Ankara – Adana – Mersin otoyol bölgesinin sanayi koridoru olarak değerlendirilebileceğini kaydetti. Kızıltan, “Bölgemiz, tıkanmış Marmara havzasının alternatifi olarak Doğu Akdeniz Sanayi Bölgesi olarak projelendirilmelidir” dedi.

SERTİFİKA VERİLDİ
Toplantının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında MTSO ile Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi iş birliğiyle kurulan Mersin Endüstriyel Tasarım ve KOBİ Danışmanlık Merkezi (ATÖLYE 1886) tarafından Dış Ticaret Mini MBA programında başarılı olan 30 katılımcıya sertifikaları verildi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.