SEYHAN’DA 250 TON TEKSTİL ATIĞI TOPLANDI

SEYHAN’DA 250 TON TEKSTİL ATIĞI TOPLANDI

“Ayrıştır-Dönüştür-Kazandır” sloganıyla ‘Sıfır Atık’ anlayışını bir yaşam biçimi haline getirecek uygulamaları hayata geçiren Akif Kemal Akay başkanlığındaki Seyhan Belediyesi, ilçe genelinde 200 noktaya yerleştirdiği tekstil atık kumbaraları aracılığıyla 250 ton tekstil atığı topladı. Toplanan tekstil atıkların giyilebilir nitelikte olanları Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü aracılığıyla ihtiyaç sahibi yurttaşlara ulaştırılırken, geri kalanları geri dönüşüm yoluyla yeniden üretim sürecine kazandırıldı.

ATIKLAR YENİDEN EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

İlçe genelinde toplanan atıkların yönetimi için kurduğu “Sıfır Atık Yönetim Sistemi”, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belgelendirilen Seyhan Belediyesi, ilçe genelinde 200 noktaya yerleştirdiği kumbaralar aracılığıyla tekstil atıklarını da topluyor. Yurttaşların kumbaralara attığı kullanılmış kazak, tişört, çorap, elbise, şapka, terlik, ayakkabı, bot gibi her türlü giysi ile battaniye, örtü, çanta, perde, havlu gibi tekstil ürünleri belirlenen gün ve saatlerde kumbaralardan alınarak Yeşiloba Mahallesi’ndeki 1.Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde toplanıyor.

250 TON TEKSTİL ATIĞI TOPLANDI

Projenin başladığı 2020’nin kasım ayından 2021’in sonuna dek 250 ton tekstil atığı toplandı. Atık Getirme Merkezi’nde giyilebilir nitelikteki yaklaşık 13 ton ağırlığındaki tekstil ürünü Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından temizliği yapıldıktan sonra ilçedeki ihtiyaç sahibi yurttaşlara ulaştırıldı. Kullanılabilir durumda olmayan tekstil atığı ise geri dönüşüm merkezine gönderilerek, yeniden ekonomiye kazandırıldı.

TEKSTİL, PETROLDEN SONRA EN FAZLA KİRLİLİK YARATAN SEKTÖR

İklim değişikliğinin dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu anımsatan Başkan Akif Kemal Akay, iklim değişikliğine neden olan karbon salınımını azaltmak ve kıt kaynakların doğru kullanımı için geri dönüşümün önemini vurguladı.

Seyhan’da uygulanan “Sıfır Atık Yönetim Sistemi”yle toplanan tüm atıkların geri dönüşümünün sağlanmaya çalışıldığını kaydeden Başkan Akay, “Tekstil, petrol sektöründen sonra dünyada en fazla kirlilik yaratan ikinci sektör olarak kabul ediliyor. Bu gerçeklikten yola çıkarak Seyhan’da tekstil atık kumbaraları aracılığıyla yurttaşlarımızın kullanıp artık ihtiyaç duymadığı ya da kullanılmayacak duruma gelmiş tekstil ürünlerini topluyoruz. Kullanılabilir durumda olanlarını ihtiyaç sahibi yurttaşlarımızın kullanımına sunuyor, geri kalanının da geri dönüşümle ekonomiye kazandırılmasını sağlıyoruz. Ayıca kıyafetlerimizin biz son tüketiciye ulaşana kadarki geçirdikleri süreç boyunca çok ciddi doğal kaynak kullanımına neden olduklarını biliyoruz. Örneğin basit bir pamuklu tişört için yaklaşık 2,5 m3, bir kot pantolon ve pamuklu ceket için yaklaşık 10 m3 direkt ve dolaylı olarak su kullanılıyor. Tekstil atıklarını toplayıp geri dönüşümle yeniden ekonomiye kazandırarak ciddi sayılabilecek ölçüde su tasarrufu da sağlamış olmaktayız” dedi.

DOĞAYA KATKI SAĞLANIYOR

Tekstil atıklarının geri dönüşüm yoluyla yeniden üretim sürecine kazandırılmasıyla doğaya salınan karbon miktarının da azaltılmasına katkıda bulunulduğunu dile getiren Başkan Akay, “Seyhan’da karbon ve su ayak izinin azalmasına aracılık yaparak doğaya da katkı sağlamış oluyoruz” diye konuştu.

YORUM ALANI

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.